Şanlıurfa Siverekli olan İstanbul’un Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı haciz şoku yaşadı.

Kadıköy Belediye Başkanlığı'nda bulunan Başkanlık makam odasına haciz işlemi uygulandı. Yaklaşık 3 saat süren haciz işlemi sonrasında odada bulunan koltuklar, masalar, sandalyeler ve televizyon haczedildi.

Hacze konu olan dosya, imar uygulamasından kaynaklanan şuyulandırma bedelinin artırılmasına ilişkin olduğu bildirildi. Dava konusu olan ve Kadıköy Belediye Encümen Kararları ile şuyulandırma yapılan alanlar; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında, T.C. Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı'nın teklifi üzerine 09.05.2013 tarih ve 2013/4749 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 'Riskli Alan' ilan edildi.

6306 sayılı kanunun 6. Maddesinin 5. Fıkrasında: "Bakanlık; riskli alanlara, rezerv yapı alanlarına ve riskli yapıların bulunduğu taşınmazlara ilişkin her tür harita, plan, proje, arazi ve arsa düzenleme işlemleri ile toplulaştırma yapmaya... yetkilidir" denilmektedir. Dolayısıyla söz konusu alanlara ilişkin her türlü tasarruf hakkı T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na aittir. “deniliyor.

Bu nedenle Kadıköy Belediye Encümen Kararları ile onaylanan 10/c imar uygulaması işlemlerinin mahkeme kararı ile iptal edilmesinden ötürü ortaya çıkan yetkisizlikten Kadıköy Belediye Başkanlığı sorumlu tutuldu. 

FUl0OUnWYAsOkrb

Av. Şerdil Dara Odabaşı, bundan idarelerinin sorumlu tutulmasını belirterek yaptığı yazılı açıklamada “İleride tespit edilecek kamu zararlarına yol açmamak adına idaremizin bu ve benzeri dosyalarda bir ödeme tasarrufu olmamıştır ve olmayacaktır. 

CHP’de 2 İlçe Başkanın Görevden Alınması Krize Dönüştü CHP’de 2 İlçe Başkanın Görevden Alınması Krize Dönüştü

Kadıköylülerin bin bir emekle elde ettikleri gelirleriyle ödedikleri vergileri kamucu bir anlayışla doğru ve hakkaniyetli bir şekilde yönetmek, hacze konu olan dosyanın yaklaşık 120'de l'ini bile karşılamayan Başkanlık makam odası eşyalarından çok daha önemlidir. 

Ve hatırlatmakta fayda var ki, hukuka karşı saygımızı korurken, yasal olan ancak meşru olmayan bütün kararları ve bu meşru olmayan kararı elini ovuşturarak izleyenleri Kadıköylüler adına sorgulama hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur. “ ifadelerini kullandı.