Siverek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen programda, Karacadağ bölgesindeki üreticilere 11 ton pirinç tohumu dağıtıldı.

Bayram öncesi ATM'den para çekecekler dikkat Bayram öncesi ATM'den para çekecekler dikkat

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy,  bölgede ciddi bir pirinç üretim yapıldığını söyledi.

Yaklaşık 11 ton pirinç tohumunu dağıttıklarını belirten Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, "4 bin 500 dekar alanda yapılan üretimden yaklaşık olarak da 900 ton pirinç elde ediyoruz. Karacadağ pirinci organik olarak yetiştiriliyor.

Protein ve besin değeri çok yüksek olan bir ürün. Türkiye ve dünyadaki birçok üreticinin aradığı ürünlerin başında geliyor. Dolayısıyla bu ürünün üretimi için bölgedeki üreticimize devletimizin desteklerini aktarıyoruz. Üreticilerimiz de bunu üretip ülke ekonomisine ve tüketicilerin beğenisine sunacak. Bundan sonraki adımımız da Karacadağ pirincimizi paketlemesini ve piyasaya sürümünü kooperatif ve birliğimizden yaparak arz etmek olacak.

Bizim amacımız üreticimiz ve çiftçimizin yaptığı bu işten emeğinin karşılığını alması, tüketicinin de sağlıklı ürüne ulaşmasıdır. Devletimizin verdiği yüzde 75 destekli tohumlar, yüzde 25 çiftçi katkılıdır.  Tüm üreticilerimize hayırlı olsun. Şanlıurfa'mıza ve ülkemize hayırlar getirsin."dedi.

Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak da tohum geliştirme projesinin önemli olduğunu ifade ederek, "Yapılan proje tarımımızın gelişmesi açısından büyük önem arz ediyor. Bu yeni üretilen tohumla inanıyorum ki ileri de bizlere çok büyük katkılar sunacaktır. Yürütülen çalışmalarda başarılar diliyor, teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber