Şanlıurfa'nın Siverek İlçesinde günlerdir topluca kitap etkinliği yapılacağının duyurusu yapıldı. Siverek Kaymakamlığı, Siverek Belediyesi, İlçe Miilli Eğitim STK temsilcileri sosyal medya hesaplarında videolar paylaşıp Lezgo Park'ta düzenlenecek kitap okuma etkinliğine davetler yaptı.

Bu davetler ve çağrıların sonunda kitap okuma etkinliğine okullar, kurum çalışanları ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Siverek Kaymakamı Musa Aydemir İskender Pala'nın kitabıyla okuma etkinliğine katılırken öğrenciler ile vatandaşlar okuma parçaları kitaplarıyla katıldı.

siverekte kitap okuma

Kitap okuma etkinliğine katılan Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, projenin temel amacının okuma farkındalığı oluşturmak olduğunu belirterek "Projenin fikir anaları BİLSEM'de eğitim gören iki kız öğrencimiz oldu. Kız çocuklarımızın fikrinden yola çıkarak bugün çok harika bir etkinlik düzenlendi. Katılan tüm hemşehrilerimiz, farklı kesimlerden öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, çiftçimiz, köylümüz, esnafımız, kadın, erkek, genç ve yaşlı demeden yani kısaca bugün tüm Siverek kitap okudu."dedi.

81 İlde Kaçak İçki Operasyonu: 23 Ton Alkole El Konuldu 81 İlde Kaçak İçki Operasyonu: 23 Ton Alkole El Konuldu

Projeye arkadaşıyla okul bahçesinde kitap okurken karar verdiklerini söyleyen 13 yaşındaki Elif Ceyda Yeniköy, "İnsanların niye kitaba ve okumaya önem vermediğini düşünüp aklımıza gelen projeyi okul müdürümüzle paylaştık. Aslında bu kadar kalabalık olacağını hiç düşünmemiştik. Bu kadar çok insanı kitap okurken görmek beni heyecanlandırdı." ifadelerini kullandı.

12 yaşındaki Dilvan İlhan da projelerinin başarıyla sonuçlanmasının mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.