Vali Şıldak, sosyal medya hesabından her hafta sonu Şanlıurfa’nın tarihi turistik yerlerinden birini paylaşarak önemli ve birbirinden değerli bilgilere yer veriyor.

Tarihi alanlara ait yeni bilgiler paylaşan Şıldak, kentin tarihi ve turistik mekanlarının tanıtılmasına büyük katkı sağlıyor.

Şıldak, bu haftaki paylaşımında Soğmatar Antik Kenti hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Şıldak, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Tektek Dağları’nda Kutsal Bir Kent: Soğmatar

Şanlıurfa'da alev alan otomobili pet şişelerle söndürmeye çalıştılar Şanlıurfa'da alev alan otomobili pet şişelerle söndürmeye çalıştılar

Antik dönemde Edessa Krallığı sınırları içinde yer alan Soğmatar, bugünkü Şanlıurfa il merkezinin 60 km güneydoğusunda, Harran ilçesine 40 km mesafede Tektek Dağları’nda yer alıyor.

2022 yılından bu yana kazı çalışmaları yürütülüyor.

Soğmatar Antik Kenti, hem kutsal bir merkez, hem 23 m yüksekliğindeki höyüğüyle önemli bir yerleşim yeri, hem de etrafındaki yoğun kaya mezarlarıyla geniş bir nekropol alanına sahiptir.

MS 2. yüzyılda Ay Tanrısı Sin’e tapınılan önemli bir kült merkezi olarak ön plana çıkmaktadır.

Soğmatar’da Ay ve Güneş tanrılarına inanışın izleri güneydeki tepenin üzerindeki rölyeflerde ve yazıtlarda görülmektedir.

Ayrıca, Pognon Mağarası’nın içinde yer alan ayakta tasvir edilmiş insan kabartmaları ve yazıtlar büyük öneme sahiptir.

Soğmatar’ın merkezinde bulunan höyüğün etrafındaki kayalık alanın tamamında Roma Dönemi ve Erken Tunç Çağa tarihlenen 100’ün üzerinde kaya mezarı bulunmaktadır.

İslami Dönem’den başlayıp Roma Dönemi, Demir Çağı, Orta ve Erken Tunç Çağa kadar uzanan kültürel bulgular veren höyükte yapılan kazı çalışmalarında silindir mühürler, metal ve seramik eserlerle birlikte Demir Çağa ait oldukça büyük planlı kamusal bir yapı keşfedilmiştir.

Devam eden arkeolojik kazıların sonucunda çok daha fazla bilgiye ulaşmış olacağız…

Editör: Mehmet Fatih Aslan