Şanlıurfa’da 6 Mayıs 2023'te Hasan Çetin yönetimindeki 31 B 7008 plakalı otomobilin sulama kanalına düşmesi sonucu, Çetin’in eşi Özlem Çetin ile 5 çocuğunun cenazesi bulunmuştu.

Çetin’in 5 çocuk ve annenin hayatını kaybetmesiyle ilgili olayın kasten gerçekleştirildiği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma derinleştirildi.

Televizyon programına çıkan ve olayın ardından başka bir kadınla şatafatlı bir şekilde evlenen Hasan Çetin gözaltına alınarak tutuklandı.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çetin hakkında iddianame hazırlandı

Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, olayın özeti, deliller ve tanıkların ifadeleri yer aldı.

Harran Belediye Başkanı Özyavuz'un Karne Günü Mesajı Harran Belediye Başkanı Özyavuz'un Karne Günü Mesajı

İddianamede sanık Hasan Çetin’nin olaydan önce de eşi ve 5 çocuğunun bulunduğu kendi evini yakma girişiminde bulunduğu, söz konusu yangının sigara izmaritinden çıktığına ilişkin beyanlarının şüphe uyandırdığı, eşini darp ettiği ve aralarında husumet bulunduğuna ilişkin çokça delil ve ifade bulundu.

Otomobilin Kanala Düştüğü Bölgede Keşif Yapmış

Otomobilin kanala düştüğü bölgede ise daha önce keşifte bulunduğu HTS kayıtlarıyla tespit edilen sanığın kullandığı otomobilin kanala düşmeden önce düşük hızda olması ve fren izinin bulunmadığı belirlenen iddianamede, otomobil kanala düştükten sonra çıktığını savunan sanığın üzerinin ıslak olmadığının da tanık ifadeleriyle tespit edildiğine yer verildi.

Kaza sonrası sanığın kurtulmasına rağmen araçta bulunan eşinin acil yardım talebinde bulunmasının çelişki uyandırdığı vurgulanan iddianamede, kaza öncesi sanığın otomobilin sunroofunun özellikle açık bırakarak aracın içerisine hızlı su dolmasını sağlamaya çalıştığı değerlendiriliyor.

Sanığın sulama kanalı yakınında sadece otomobilin düştüğü kısımda tellerin bulunmayışı ve tali yol olmasının şüphe uyandırdığına yer verilen iddianamede, kanala düşen aracı ise olaydan 5 ay sonra evlenerek gelin arabası olarak kullanmasının hayatın olağan akışına uygun olmadığı yer aldı.

İddianamede, sanığın ilk ifadesinde at çiftliğine gitmek için yola çıktığını beyan etmesine rağmen olayın gerçekleştiği saatte söz konusu çiftliğinin kapalı oluşu ve herhangi bir rezervasyonun dahi bulunmayışına da yer verildi.

İddianameyi hazırlayan Cumhuriyet savcısı, sanığın çocuklarına karşı "Altsoya ve çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürme", eşine karşı ise "Eşe karşı tasarlayarak kasten öldürme" suçlarından 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Editör: Mehmet Fatih Aslan