Suriyeli Müzeyyenlerle Urfalı Müzisyenler geçtiğimiz günün gecesinde Topçu Meydanında bulunan tarihi hanın içesindeki El Furat Kültür Evi’nde buluştu. 

Daha önce Urfalı Müzisyenlerin ağırladığı Suriyeli Müzisyenler, bu kez kendileri ev sahipliği yaptı ve  “Urfalıyam Ezelden, Üsküdar’a Giderken” şarkılarını hem Arapça hem de Türkçe söylediler.

DİĞER BRANŞLARDA DA BİR ARAYA GELMELER OLACAK

Yaklaşık 2 saat süren programında Urfalı ve Suriyeli müzisyenler kültür dayanışmada bulundu. Suriye Deyrizorlu müzisyenlerin Urfalı müzisyenlerle kardeşliklerini pekiştirmeye çalışması dikkat çekti. İlerleyen zamanlarda müzisyenler gibi fotoğraf sanatçılarının ve diğer branşlardaki Suriyeli ve Urfalıların da bir araya gelmesi bekleniyor.

“KARDEŞLİĞİMİZİ PEKİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Programın gerçekleşmesine ön ayak olan Urfalı Müzisyen Tahir Coşandal, Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada şunları söyledi;  “Şanlıurfa’da aynı kültürden besleniyoruz. Suriyeliler ve Araplar aynı kanunları kullanıyoruz. Aynı udları kullanıyoruz. Ortak yanlarımız var.  Suriyeli kardeşlerimiz daha önce bizim yapmış olduğumuz bir mekânda bize misafir oldular.

 Bu kez de onlar bizi davet ettiler. Şu an da biz de onların mekânlarına geldik. Aynı parçaları okuyoruz. Türkçe parçaları Arapça, Arapça şarkıları Türkçe okuyoruz. Kültürel birlikteliği sağlamaya çalışıyoruz. Kardeşliğimizi pekiştirmeye çalışıyoruz. İnşallah devam edeceğiz. Fotoğraf sanatçılarını da bir araya getireceğiz. Ressam sanatçılarını da bir araya getireceğiz.

Suriye de büyük bir kültür birikimi var. Suriye’den gelen insanlar arasında profesör, doktor olanlar var.  Urfa da daha güzel programlara imza atmak istiyoruz. Biz buna öncü olmak istiyoruz. Her hafta devam edecek bu programlar. Programlarımız toplam 2 saat sürüyor.”

Geceye katılan müzisyenlerin isimleri şöyle;Şanlıurfa’dan ud Vahit Mısır Gazel Hüseyin Okumuş, Kanun Mehmet Öncel Cümbüş Mustafa Kirişçioğlu Ritim Nurettin Güler ,Kanun Tahir Coşandal ses sanatçısı (şan) Mehmet Bakay Ritm Yılmaz Kurtoğlu , Ritm Ahmet Asoğlu ,İsmail Alpay.