Şanlıurfa Adliyesinde 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına saldırıda yaralananlar, hayatını kaybedenlerin yakınları, DEM Parti Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Sevda Erdan Kılıç ile davaya müdahil avukatlar katıldı.

Mahkeme, patlamada yaralananlar ile hayatını kaybedenlerin yakınlarının beyanlarının dinlenmesiyle başladı.

Davaya avukat olarak katılan Şanlıurfa Baro Başkanı Abdullah Öncel,  dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun mahkeme huzurunda dinlenmesini talep etti.

Müşteki avukatları ise saldırıya ilişkin daha etkin bir soruşturma ve kovuşturma yapılması gerektiğini belirterek, delillerin tamamının ortaya çıkarılmasını, firari sanıkların bağlantılarının daha iyi bir şekilde incelenmesini ve daha önce mahkeme tarafından 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Yakup Şahin'in mahkemede huzurunda dinlenmesini talep etti.

Avukatların talebini reddeden mahkeme heyeti, dosyadaki bazı eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Milletvekili Tanal’dan Önemli Açıklama

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, duruşma çıkışında grup adına yaptığı basın açıklamasında, toplumsal davaların tamamını takip etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Davanın takipçisi olacaklarını belirten Tanal, Ahmet Davutoğlu'nun da mahkeme huzuruna gelerek bildiklerini anlatmasını beklediklerini dile getirdi.

Arabasının Yaşı 15 Yaşından Büyük Olanlar Bayram Edecek Arabasının Yaşı 15 Yaşından Büyük Olanlar Bayram Edecek

DEM Parti Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan da adalet mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

Hatırlanacağı üzere Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015'te DEAŞ tarafından düzenlenen canlı bomba saldırısında 34 kişi hayatını kaybetmiş, 70 kişi yaralanmıştı.

Daha önceki duruşmalarda saldırının tek tutuklu sanığı Yakup Şahin'e 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Editör: Mehmet Fatih Aslan