CHP İl Hukuk Komisyonu üyeleri, bir araya gelerek dar gelirli vatandaşları suyunu kestiği iddia edilen ŞUSKİ'ye tepki gösterdi.

Tahir Özcan, Şanlıurfa’daki Sel Felaketinin Faktörlerini Sıraladı Tahir Özcan, Şanlıurfa’daki Sel Felaketinin Faktörlerini Sıraladı

Basın açıklamasını okuyan Avukat Ronayi Paydaş, su hakkının yaşam hakkının zorunlu bir unsuru olduğunu söyledi.

Temiz suyun her vatandaşı ulaşması gereken bir sağlık hizmeti olduğunu kaydeden Paydaş, “1994 Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programında herkesin yaşama hakkının içinde su ve sağlık hakkının korunması da yer almıştır. Uluslararası Tüketici örgütünün önerisiyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 9 Nisan 1985 tarihinde oy birliğiyle 39/48 sayılı genel kurul kararıyla kabul edilen tüketicinin korunmasına ilişkin temel esasların 40. Maddesi kapsamında, hükümetler uluslar arası içme suyu ikmali ve temizlik için belirlenen amaçlar dahilinde içme sularının ikmali, dağıtımı ve kalitesini iyileştirecek politikalar oluşturmalı ve güçlendirmelidir.” dedi.

Temiz su ikmalinin her devletin yapması gereken bir hak olduğunu ifade eden Paydaş, bunun sosyal devlet ilkesinin bir yükümlülüğü olduğunu dile getirdi.

Su hakkının Anayasada güvence altına alındığını belirten Paydaş, şunları söyledi:

“Yeterli ve temiz su olmadan insanın varlığını sürdürmesi imkansızdır. Yurttaşların suya ulaşımını sağlamayan devletin de sosyal devlet olarak nitelenemeyeceği ortadadır. Bu hususlar çerçevesinde ŞUSKİ yetkililerine sesleniyoruz, en temel yaşam kaynağımız olan suyu vatandaşlarımıza ulaştıralım. Bu ekonomik krizden dolayı, borcundan dolayı zor günler geçiren vatandaşlarımızın suyunu kesmeyin. Vatandaşlarımız susuz kalmasın, CHP İl Hukuk Komisyonu olarak bu durumun takipçisi olmaya devam edeceğiz. “