Düzenlenen Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda ŞUTSO Meclis Başkanı Serhat Karadağ, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çetin, Metin İlengiz, Reşit Yıldız, Sabri Akaltun ve Yılmaz Güvenç de hazır bulundu.

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim, yaptığı açıklamada, ülke olarak büyük bir afet yaşadıklarını söyledi.

ŞUTSO yönetimi, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleriyle birlikte depremzedelerin yanında olduklarını ifade eden Yetim, “İlk olarak Kriz Masası kurduk. Valimiz, Kaymakamlarımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız ve oda, borsa başkanlarıyla direkt iletişim sağladık. Bölgede ihtiyaçların karşılanması için AFAD'dan gelen bilgilere göre doğru ekipman ve malzemelerin bölgeye sevk edilmesi adına çalışmaları bu Kriz Masasından yürüttük. Ayrıca ekipler oluşturularak afet bölgesinde hem yardım hem de incelemeler yapılması yönünde gerçekleştirdiği çalışmaların sonuçlarını ilgili kamu kurumlarıyla paylaştık.” dedi.

Kurdukları yardım toplama merkeziyle deprem bölgesine yardım ulaştırdıklarını kaydeden Yetim, tır, kamyon, hafif ticari araçlar dâhil toplamda 155 araç ile temel ihtiyaç maddelerinden oluşan malzemeyi, Şanlıurfa, Adıyaman, İslahiye, Kahramanmaraş ve Hatay’daki depremzedelere ulaştırdıklarını dile getirdi.

Kentteki hasar tespit çalışmalarının hızlanması amacıyla 3 araçlarını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerine teslim ettiklerini anlatan Yetim, “Öncelikle Sağlık Müdürlüğü Koordinasyonuyla depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza psikolojik destek sağlayacağız. Tüccar ve sanayicilerimizin mevcut hasar durumlarının tespitine yönelik Valilik koordinasyonunda bir çalışma başlatarak Ticaret Komisyonu’nu kurduk. 29 Meslek Komite Başkanımızı konuyla ilgili bilgilendirerek sektörlerindeki durum tespitini yapmalarını istedik. Çalışmalarımız sürüyor.” diye konuştu.

“Yeni Teşvik ve Destek Paketi Çağrısında Bulunduk"

Yetim, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ayrıca, deprem felaketinin yaşandığı 10 ilde uygulanmak üzere deprem dolayısıyla yıkılan fabrikaların yeniden imarını sağlamak, elektrik, su ve doğalgaz altyapısında oluşan hasarı gidermek, yeni üretim tesislerinin açılmasını hızlandırmak ve ekonomik hayatın acilen normalleşmesini sağlamak adına ilgili Bakanlıklara ve TOBB’a Resmi Yazı göndererek “Yeni Teşvik ve Destek Paketi” çağrısında bulunduk.

Üretim tesislerinin kullandığı Enerji fiyatlarında fatura desteği ve birim fiyat indirimi için çalışmalara başladık. Çek ve Banka Ödemeleri yönelik bankaların 6 ay faizsiz kredi desteği sağlaması için çalışmalara başladık. Deprem bölgelerinden gelecek yatırımcı ve üreticilere alan sağlanması adına Şanlıurfa OSB’nin ilave alanının acilen imar çalışmalarının yapılması için çalışmalara başladık. Odamızın kuracağı ŞUTSO OSB’nin altyapı çalışmalarının hızlanması ve onayının alınması için çalışmalara başladık. Ayrıca Akçakale Sınır Kapısının ticari faaliyetlere açılması için çalışmalara başladık. Deprem bölgesinde konteyner kentlerin kurulması için çalışmalara başladık. İlimize diğer deprem bölgelerinden gelecek olan göç dalgasını daha doğru yönetebilmek adına Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile direkt temasa geçtik.

Binlerce Yıllık Derenin Suyu Deprem ve Selden Yatağını Değiştirdi Binlerce Yıllık Derenin Suyu Deprem ve Selden Yatağını Değiştirdi

Esnaflarımızın Yaklaşık Yüzde 60’ı Ticari Faaliyetlerine Başladı

Şanlıurfa’da arama kurtarma çalışmalarının ardından hayatın normale dönmeye başladığını belirten Yetim, sözlerini şöyle tamamladı:

İlimizde AFAD, arama kurtarma ekipleri 9 Şubat 2023 tarihinde çalışmalarını tamamlayarak diğer illere sevk edildi. 13 Şubat 2023 Pazartesi’den itibaren normalleşme görülmeye başlandı. Sanayi tesislerimiz normalleşme süreciyle birlikte yavaş yavaş üretime kaldıkları yerden devam ediyor. Yaptığımız tespitlerde Hasarı olamayan esnaflarımızın yaklaşık yüzde 60’ı ticari faaliyetlerine başladı. Kalan %40’lık kesim ise tedbir amaçlı faaliyetlerini durdurmuş durumda. Memleketimiz çok ama çok kıymetli. Bilgimizi tecrübemizi, aklımızı, yüreğimizi ve tüm gücümüzü ortaya koyarak, bu zor günleri hep beraber hızla aşacağız. Beraber güçlüyüz, beraber ayağa kalkacağız.”