Şanlıurfalı Mahmut Tanal avukatlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada stajyer Avukatların mağduriyetlerini gündeme getirdi

Gözden kaçırmayın

Trafiğe Nefes Aldıracak Abide Kavşağına Neşter Trafiğe Nefes Aldıracak Abide Kavşağına Neşter

CHP İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Av. Mahmut Tanal, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Tüm avukat meslektaşlarının Avukatlar Günü’nü kutladığını belirten Tanal, avukatlığın kutsal bir meslek olduğunun altını çizdi.

Şanlıurfalı Çoban Mustafa’nın oğlu Mahmut Tanal, Atatürk Cumhuriyetinin yarattığı fırsat eşitliği sayesinde okuduğunu hatırlatarak “Avukat oldum. Dünyaya yeniden gelsem yine Avukatlığı tercih ederim. Avukatlık benim için bir yaşam biçimidir. Avukatlık benim için aşktır” dedi.

STAJYER AVUKATLARA ÜCRET ÖDENMELİ 

Avukat sayısının arttıkça iş sahasının daraldığına dikkat çeken Tanal, stajyer avukatların ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu belirtti. Stajyer avukatların çoğu zaman ücretsiz çalıştırılarak, ‘bedava işçi’ muamelesi gördüğüne işaret eden Tanal, “Hakim ve savcı adaylarına staj döneminde maaş bağlanıyor. Stajyer avukatlara ise ücret öngörülmüyor.

Stajyer avukatlara asgari ücret miktarı kadar bir ücretin ödenmesi için İŞKUR aracılığıyla devlet devreye girebilir. Ayrıca staj tamamlandıktan sonra da genç meslektaşlarımın sıkıntısı sona ermiyor.

Kendi bürolarını kuramayan genç avukatlar, bazı avukatlık bürolarında asgari ücretin altında dahi bir ücretle çalıştırılıyor. Ucuz iş gücü muamelesi gören genç avukatlar, mesleği bırakıp başka alana yöneliyor” ifadelerini kullandı.