Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde bakırcılar çarşısında bulunan Bakırcı Mehmet Nur Demiröz, ’’Mutfak eşyası çıkınca, bakır süs eşyasına döndü. Hobi olarakta bakırı kimse sevmez. Ama mutfak eşyasındaki çeşitlilik az olsaydı bakır herkesin vazgeçilmezi olurdu’’ ifadelerinde bulundu.

‘’MUTFAK EŞYASI ÇIKINCA BAKIR SÜS EŞYASINA DÖNDÜ’’

Ben 67 yaşındayım. 52 senedir bu çarşıda bu işi yapıyorum diyen Mehmet Nur Demiröz: ’’Bakıra şuanda talep yok. Mutfak eşyası çıkınca bakır süs eşyasına döndü. Hobi olaraktan bakırı kimse sevmez. Ama mutfak eşyası olsaydı herkesin vazgeçilmezi olurdu. Evlerde bakırdan bir tava, bir tencere, bir tabak illaki olması gereken kaplardı çünkü eskiden bakır kullanılırdı. Şimdi ise farklı mutfak eşyaları olarak çelik tencere, düdüklü, farklı eşyalar çıktığı için bunlar bakırı bitirdi.

Şanlıurfa Suruç Yolunda Kaza:1 Ölü 5 Yaralı Şanlıurfa Suruç Yolunda Kaza:1 Ölü 5 Yaralı

‘’BAKIR SAĞLIK AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEMLİ’’

Bakırı alan kişiler ise bakırı kullanmak yerine mutfakta süs eşyası niyetine indirmeyi tercih ediyor. Kullananlarda bakır tas, tava ve su bardağını kullanıyorlar. Artık turistlerde almıyor, alanlarda Antep bakırı dediğimiz cezve tarzı şeyler alıyorlar. Biz eşyalarımızı el emeği yapıyoruz ve bakırda başlı başına pahalı olduğu için yaptığımız eşyaları işçiliğine göre satıyoruz. Herkese bakır tencere, bakır tava kullanmasını öneriyorum sağlık açısından çok önemli. Bakır bardaktan su içilmesi vücuttaki eksiklikleri tamamlıyor. Maalesef hanımlar evinde bakır eşya kullanmadıkları için erkeklerde nereden bilsin’’ ifadelerini kullandı.

ÖZEL HABER:PAYAM KAYA