Şehit polisler Barutçu ile Barçın’ın cenazeleri, Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu Morgundan alınarak konvoyla GAP Havaalanına getirildi.
Burada şehitlerin özgeçmişleri okunup, dua edildi.

Törene, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran ile bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile asker ve polisler katıldı.

Törenin ardından şehit Barutçu’nun cenazesi Adana’ya, Barçın’ınki ise Ankara’ya askeri uçakla gönderildi.

74868e6c-11f1-48bc-9120-1f17862f6d8e

Törende şehitlerin özgeçmişleri okundu. 1 çocuk babası polis memuru Resul Barutcu ile 3 çocuk babası polis memuru Özgür Barçın’ı memleketlerine uğurlamak için düzenlenen törende konuşan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan şu ifadeleri kullandı; “Ülkemizin birliği, bütünlüğü, milletimizin huzuru ve güvenliği uğruna canını fedâ eden muazzez şehitlerimizi ebedî yolculuğuna uğurlamak, onlara karşı son görevimizi ifâ etmek ve onları cennete uğurlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Yüce Rabbimizin rahmeti ile onları saracağına ve Peygamber efendimize komşu eyleyeceğine yürekten inanıyoruz. Allah; şehitlerimizin kederli ailesine, yakınlarına, sevenlerine sabr-ı cemil ve metanet lütfeylesin! Aziz milletimizin başı sağ olsun! Kahraman arkadaşlarımızı kaybettik, acımız çok büyük. Ancak bilinmelidir ki gücümüz, cesaretimiz ve kararlılığımız daha da büyük…

Bugün gözyaşımızı içimize akıtacağız, hainleri de asla sevindirmeyeceğiz! Ben buradan PKK’ya, PKK’nın kollarına, onun sempatizanlarına ve işbirlikçilerine seslenmek istiyorum: Alçak emellerinize asla ulaşamayacaksınız. Asla Kazanamayacaksınız! Biz, hiçbir zaman yeise kapılmadık, kapılmayacağız. Biz bu topraklara çok ağır bedeller ödedik,

9a2451e3-d816-4fac-beab-ab8460a56c69

bu toprakların ne ilk şehidi ne de son şehidi… Bizlere bu acıyı yaşatan hain terör örgütü PKK-PYD’nin her türlü uzantıları, onların destekçileri ve işbirlikçileri, şunu iyi bilin: Ülkemizin birlik ve beraberliğini hedef alan saldırılarınıza karşı, kahraman silah arkadaşlarımızın kararlı mücadelesiyle, sizleri kendi kanınızda boğarak bu saldırıların bedelini çok ağır biçimde ödeteceğiz!

Milletimizin birlik ve beraberliğini asla bozamayacağınızı kafanıza sokacaksınız! Çünkü, şehitlerimizin silah arkadaşlarına sözümüz var! Çünkü, Resul ve Özgür kardeşlerimizin evlatlarına sözümüz var! Çünkü, kalbi bu topraklar için atanlara sözümüz var! Rabbim, bu sözümüzü yerine getirmeyi nasip etsin. Rabbim, şehitlerimizin ailelerine karşı bizleri mahcup etmesin. Terörle olan mücadelemizin kararlı bir biçimde devam ettirilecektir." 

Törenin ardından şehitlerimiz Özgür Barçın memleketi Ankara’ya, Resul Barutcu ise Osmaniye’ye uğurlandı. 

Şanlıurfa Akçakale sorumluluk bölgesindeki Tel Abyad'da PKK-PYD terör örgütünün yapmayı planladığı bombalı saldırı eylemlerinde kullanacağı patlayıcı malzemelere müdahale esnasında dün patlayıcılar infilak etmiş ve olayda 2 polis memuru ile 1 yerel polis şehit olmuş, 11 polis memuru ise yaralanmıştı.

Editör: Urfadasin Haber