Açılışta Genel Başkan Mahmut Demir, konuşmasında;

”Arap, Kürt, Laz, İngiliz, Fransız ne fark eder? Allahu Teala ”Sizleri farklı kavimlere böldüm birbirinizi tanıyıp sevesiniz diye.” bize uyarıda bulunmadı mı? Bunun için bizim dil savaşımız yok yine ırk savaşımız yok.

Allahu Teala yeryüzünde hepimizi birbirimize kardeş olarak yarattı hepimiz Adem’in çocukları değil miyiz? Sen Kürt’sün sen Arap’sın sen Türk’sün senin de çocuğun eğitimde son sırada senin de çocuğun madde bağımlısı senin de çocuğun işsiz.03bc6f94-4dd8-4629-af79-6d33bceccc9f

Arap olmanın Kürt olmanın Türk olmanın çocuğuna bir getirisi var mı? Peki ırksal çatışmaya gerek var mı? Bunun için ırksal çatışmaya gerek diyoruz. Bunun için temiz toplum bilincini inşa etmeliyiz diyoruz.

Değerli dostlar bakın eğitimde 78. sıradayız Viranşehir’de 1. olan fen lisesi Şanlıurfa’da ilk beşe girememiş. Kıymetli dostlar, Viranşehir’deki eğitimin düzelebilmesi için konuşmak siyaset değildir.

Viranşehir’deki çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmesi için hakkaniyete konuşmak siyaset değildir. Viranşehir’deki çocuğumuzun maddeye bulaşmaması için konuşmak siyaset değildir. Bakın biz buraya gelmezden önce sosyal medyada Eyyup Nebi bölgesinden bize ulaştılar.b2e2003e-53c2-4142-b9ae-dca9e3e8d396

Buraya 12 km uzaklıkta, Viranşehir’in nüfusu 107 bin ve bunun yüzde elli ikisi bayan. Eyyup Nebinin merkez nüfusu 2300 bandında ve o bölgenin 10 bin nüfusu var.

Değerli dostlar peki Viranşehir merkezden Eyyup Nebiye neden otobüs yok diye sormamız siyaset midir? Sizlere soruyorum. Bu siyaset değildir, bu memleketin sorunlarını konuşmak ahlaki değerler ölçüsünde eksikleri anlatmak memleketimizin çocukları için dertlenmek onlar için adaletli hakkaniyetli bir şekilde konuşmak siyaset değildir.

Bunu hepimiz konuşmalıyız. Kıymetli dostlar biz sivil toplum kuruluşu ve siyaseti birbirine karıştırıyoruz. STK; ırkına, partisine bakmadan, memleketteki problemleri hiçbir etki altında kalmadan, hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadan, hiçbir gücün şemsiyesi altında olmadan memleketi için konuşan, yüreklilerin birleştiği bir alandır.

Bizim önce bu algıyı yıkmamız gerekiyor. Memlekette hepimizin çocukları var.

Hepimizin çocukları için konuşmak, ahlaki değerler çerçevesinde adalet noktasında menfi çıkarlar gözetmeden memleket adına konuşmak, siyaset değildir bunu lütfen yalnız tefekkür edelim.

Bakın Şanlıurfa’da 70 binin üzerinde madde bağımlısı var. Ben 4-5 ay önce Viranşehir’e geldim. Burada bir kültür merkezinin yıkık halini gördüm. O kültür merkezinde çocuklar madde kullanıyor. Gittim annelerimizi bacılarımızı dinledim.

Şunu soruyorum, kıymetli Haziruna 6 aydır Viranşehir’de kültür ve taziye evi madde bağımlıların yeri olmuş. 6 aydır neden burada bu kadar kimse burayı madde bağımlısı barınağı yaptınız? Burayı el ele hep beraber düzenleyerek maddeyle mücadele yeri yapalım dememiş? Peki şimdi biz Viranşehir’de mahalledeki taziye evi neden madde bağımlıların evidir dediğimizde bu siyaset midir.0a82b12f-7196-4c7c-9405-4ba4adfad387

Bu siyaset değildir. Hep birlikte orayı inşa edelim. Memleketin çocuklarına kazandıralım dememiz siyaset midir? Kıymetli dostlar lütfen bu ülkenin yeni bir bilinç inşasına ihtiyacı var. Hepimizin buna ihtiyacı var.

Menfi çıkarları bir kenara bırakalım memleketin çocuklarını düşünmeye başladığımız gün bundan emin olun hepimizin çocukları kazanmıştır.

yıllar önce bize şunu dayattılar: ” her koyun kendi bacağından asılır.” Kıymetli dostlar her koyun kendi bacağından asılmaz, biz birbirimizden mesulüz. Biz komsumuzdan mesulüz biz Viranşehir’deki her bireyden mesulüz. Mesul olmak zorundayız ahlaki değerlerimiz bize bunu emrediyor.

Biz birbirimizden mesul olmadığımız gün işte muhasır medeniyetler dediğimiz devletimizin çöküş günüdür.

Biz hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz. Birbirimize ne kadar saygı duyarsak, ne kadar anlatsak , ne kadar empati kurarsak işte o gün büyük Türkiye Cumhuriyeti devletidir temellerini atmış olacağız.

Temiz Toplum Federasyonu hiçbir yerden maddi güc almamaktadır, hiçbir güç TTF’nin yiğitlerine teyakküm hakkına sahip değildir. Biz hep birlikte memleket diyoruz.” ifadelerini kullandı.