Sistemin Süper Lig'in kalan bölümünde oynanacak derbi müsabakaları ile Süper Kupa ve Türkiye Kupası'nda kullanılacağı belirtildi.

Şanlıurfalı Yusuf'un Süper Kupa Üzüntüsünü Fenerbahçe Telafi Etti Şanlıurfalı Yusuf'un Süper Kupa Üzüntüsünü Fenerbahçe Telafi Etti

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), VAR sistemine ilişkin bir açıklama yayınladı. 
Yapılan açıklamada VAR hakemi'ne ek olarak ikinci bir VAR hakeminin Süper Kupa ve Türkiye Kupası'nda kullanılacağını açıkladı.
7 Nisan'da Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa finalinde Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumunun altyapı yetersizliğinden dolayı kullanılmayacak Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi (YOOS) yerine "VAR Support" sistemi devrede olacak. 
Federasyonu'nun internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"Trendyol Süper Lig'de 28. haftadan itibaren ve Turkcell Süper Kupa ile Ziraat Türkiye Kupası Finallerinde gelecek sezona hazırlık kapsamında VAR Support uygulamasına geçilecektir. Müsabaka esnasında UEFA Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi Finali'nde ve EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda da uygulanan VAR hakeminin yanında, ikinci bir VAR hakemi VAR Support/ VAR Destekleyicisi sistemi kullanılacaktır.
VAR hakemlerinin gerisinde ikinci bir VAR hakeminin görev yapacağı sistemde nihai karar yine VAR hakemine ait olup, 'VAR destekleyicisi' sadece ekran takibi ile en iyi açıyı bulma ve kriterlerin teyidi konusunda VAR'a yardımcı olacaktır.''
VAR Support Sistemi'nin Süper Ligi'in kalan maçlarında uygulanacağı müsabakalar:
28. Hafta: Beşiktaş-Galatasaray
30. Hafta: Trabzonspor-Fenerbahçe
34. Hafta: Fenerbahçe-Beşiktaş
37. Hafta: Galatasaray-Fenerbahçe
Ayrıca VAR Support Sistemi'nin uygulanacağı diğer maçlar:

- Süper Kupa maçı
- Türkiye Kupası Final maçı
 

Editör: Urfadasin Haber