Zehirlenmeden dolayı yoğun bakımda yatan hastaların bulunduğunu belirten Tanal, 8 işçinin durumunun ağır olduğunu iddia etti.

Zehirlenme hadisesinin, bozulmuş etten yapılan yemekten kaynaklandığını öne süren Tanal, yetkili kurumların konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmamasına tepki göstererek, “350’ye yakın işçinin canının hiç mi kıymeti yok?” diye sordu.

ZEHİRLENEN BAZI İŞÇİLERİN DURUMU KRİTİK

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın “TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde işçileri zehirlediler!” başlığı altında resmi X hesabı üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

“Günlerdir Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde işçilere sağlıksız ve yetersiz yemek verildiği konusunda uyarılarda bulunuyorduk.

Maalesef korkulan oldu!

TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde önceki gün çıkan öğle yemeğini yiyen 350’ye yakın işçi zehirlendi.

Ağır zehirlenme vakası nedeniyle işçiler, Ceylanpınar Devlet Hastanesi dışında Viranşehir’e, Şanlıurfa merkezdeki hastanelere, Gaziantep, Diyarbakır, Adana gibi çevre illere sevk edildi.

Zehirlenmeden dolayı yoğun bakımda yatan hastalar var. 8 işçinin durumunun ağır olduğu iddia ediliyor. Hatta böbrek yetmezliği yaşayanların bile olduğu öne sürülüyor. Şu an sadece Ceylanpınar Devlet Hastanesi’nde 31 yatan hasta bulunuyor.

İŞÇİLERE BOZULMUŞ ET YEDİRİLDİ İDDİASI

Söz konusu zehirlenme hadisesinin, bozulmuş etten yapılan yemekten kaynaklandığı ileri sürülüyor. Hatta bu bozulmuş etin, düşük fiyatla piyasaya da satıldığı, bazı firmalara satıldığı iddia ediliyor.

YETKİLİ KURUMLARDAN AÇIKLAMA YOK

Bu vahim hadise yaşanırken ne Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ne TİGEM’den ne de Şanlıurfa Valiliği'nden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Neden susuyorlar? Neyi örtbas etmeye çalışıyorlar?

3 koyun kurt saldırısına uğradığında çalıştırdığı çobanlara dünyayı dar eden TİGEM Ceylanpınar İşletmesi, zahmet edip herhangi bir bilgilendirme yapmıyor.

350’ye yakın işçinin canının hiç mi kıymeti yok?

İşyerinde yenilen yemek sonucu karşılaşılan bu zehirlenme durumu, açıkça iş kazası kapsamındadır.

Gıda denetimi konusunda görevli olan kurumların görevlerini özenle yapmadıklarından kaynaklıdır.

TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde işçilerin yaşam hakkı ihlal edildi.

Urfa'da bir boğulma vakası da Bozova'da Urfa'da bir boğulma vakası da Bozova'da

Derhal açıklama bekliyoruz! Derhal adli ve idari soruşturmanın başlatılmasını bekliyoruz!

NUMUNELERİ DEĞİŞTİREBİLİRLER UYARISI!

Bu arada TİGEM Ceylanpınar İşletmesi yöneticileri tarafından zehirlenmeye yol açan gıda ürünlerinin numunesinin değiştirilmemesi, delil karartılmaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Bu hileye başvurulma ihtimaline karşı hassasiyet gösterilip, ona göre etkin soruşturma yapılmalıdır.

TİGEM Ceylanpınar İşletmesi’nde daha önce yaşanan gıda zehirlenmeleri de ayrıca araştırılmalıdır.”

Editör: Urfadasin Haber