"Hayat Kimliğinle Kolay" uygulaması milyonlarca sürücünün ve ehliyet sahibinin hayatını kolaylaştırıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan Hayat Kimliğinle Kolay ile yeni tip sürücü belgesi olanlar ehliyetlerini yeni tip çipli kimliğe aktarabiliyor. Bu uygulama ile trafikte sürücülerin yalnızca kimlik taşıması yeterli oluyor.

21 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlatılan "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulaması sayesinde sürücü belgeleri elektronik olarak çipli kimliklere aktarılabiliyor. Bu uygulama sayesinde trafikte ehliyet bulundurmayan kişiler çevirmelerde kimliklerini gösterme seçeneğine sahip oluyor. Bu özellikten faydalanmak isteyen kişilerin ise yeni tip sürücü belgesi ve yeni tip kimliği olması gerekiyor. İşte yapılması gerekenler...

TEK TIKLA KİMLİĞİNİZE AKTARIN

Hayat Kimliğinle Kolay uygulaması sayesinde kimlik kartı yanında olan vatandaşların trafikte yanlarında sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Sadece yeni tip sürücü belgesi ve yeni tip kimlik kartına sahip olan vatandaşlar bu uygulamadan faydalanabiliyorlar. Eğer uzun zamandır ehliyet ve kimlik kartınızı değiştirmediyseniz, ilk önce yeni kimlik kartı başvurusu yapmanız gerekiyor. Ardından başvuru sırasında sürücü belgenizin, basım aşamasında olan yeni kimlik kartına yüklenmesini talep edebilirsiniz.

Sürücü belgesi bilgisini kimlik kartına yükletmek isteyenler nüfus müdürlüklerine NVİ Çağrı Merkezi Alo 199 veya randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alarak başvuru yapabiliyor. Başvuru süreci için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

NASIL BAŞVURULUR?

Bir bilgisayar veya herhangi bir akıllı cihazınızdan tarayıcıyı açın.

Arama çubuğuna randevu.nvi.gov.tr adresini yazıp aratın veya buraya tıklayarak direkt siteye girin.

Ardından isim, soyisim, T.C. Kimlik numaranız, doğum tarihiniz ve cep telefon numaranızı yazarak devam et butonunu tıklayın.

Karşınıza bir takım bilgiler gelirse, okuyup doğru olduğundan emin olun.

Şanlıurfa İslam İş Birliği Teşkilatı Turizm Şehri Seçildi Şanlıurfa İslam İş Birliği Teşkilatı Turizm Şehri Seçildi

Sonrasında ilinizi ve işlem yapmak istediğiniz Nüfus Müdürlüğünü seçin.

Uygulama sayesinde kimlik kartı yanında olan vatandaşların trafikte yanlarında sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Bu işlemlerin tamamı ÜCRETSİZ bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.