Şanlıurfa, TUİK ve “Türkiye'de Hane halkı Yoksulluğunu Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi” araştırmasında en yoksul il sıralamasında birinci oldu.

Gözden kaçırmayın

Sigara Tiryakilerini Üzecek Haber! 9 Lira Zam Geliyor Sigara Tiryakilerini Üzecek Haber! 9 Lira Zam Geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan İstatistik Araştırma Dergisi’nden yer alan “Türkiye'de Hane halkı Yoksulluğunu Etkileyen Faktörlerin Belirlenmesi” başlıklı makalede en yoksul iller ve yoksulların oturduğu konut tipleri ele alındı.

Buna göre, en fazla yoksul aile Şanlıurfa ve Diyarbakır’da yer aldı. En az yoksul hane Zonguldak, Karabük ve Bartın bölgesinde bulunuyor. 
TÜİK Uzmanı Onur Şentürk ve Gebze Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nuri Çelik imzasını taşıyan makaleye göre, yoksulların yüzde 70,8’i müstakil evlerde oturuyor.

Araştırmada en fazla yoksul hanenin yüzde 16 ile Şanlıurfa, Diyarbakır bölgesinde, en az yoksul hanenin ise yüzde 0,5 ile Zonguldak, Karabük, Bartın bölgesinde.

TÜİK’e göre yoksulluk, insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamaması durumu olarak özetleniyor. Yoksulluk kavramı kurum tarafından iki farklı şekilde ele alınıyor. Dar anlamda yoksulluk: Açlıktan ölme ve barınmadan yoksunluk. Geniş anlamda yoksulluk: İnsan hayatının sürdürülebilmesini sağlayan gıda, giyim ve barınma gibi temel ihtiyaçlara sahip olmasına rağmen yaşadığı çevrenin genel seviyesinin gerisinde kalmayı ifade ediyor.

 Öte yandan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) mart ayı araştırması sonuçlarına göre, Türkiye'de açlık sınırı 4 bin 928, yoksulluk sınırı ise 16 bin 52 TL olarak belirlendi.