Japonya, Türkiye vatandaşı bir Kürt göçmene ilk kez mahkeme kararıyla mülteci statüsü vermeye hazırlanıyor.

Japonya'da bir hükümet kaynağına göre Tokyo yönetimi, Temyiz Mahkemesinin ülkesine dönmesi halinde "baskı ve zulüm riski" altında olacağına hükmettiği Türkiye vatandaşı bir Kürt göçmene mülteci statüsü vermeye hazırlanıyor.

Soylu’dan, Münbiç'e ve Tel Rıfat'a Operasyon Mesajı Soylu’dan, Münbiç'e ve Tel Rıfat'a Operasyon Mesajı

"Mülteciler İçin Japon Avukatlar Ağı" isimli avukatlar birliğinin sekreterliğine göre 20'li yaşlarındaki şahıs, Japonya'da bu statüyü alan ilk Türkiyeli Kürt olacak.

Türkiye vatandaşı şahsın 2014 yılında Japonya'ya giriş yaptığı ve daha sonra mülteci statüsü için başvurduğu, ancak başvurusunun 2018 yılında Bölge Mahkemesi'nce reddedildiği belirtildi. 

Kyodo Haber Ajansı'na göre, Sapporo Bölge Mahkemesi davayı reddetti ancak Yüksek Mahkeme, Türkiye'de ayrılıkçı bir grubunun üyelerine yiyecek sağladığı gerekçesiyle "ordu ve diğerleri tarafından işkence gördüğü" iddia edilen şahsı mülteci olarak kabul etti.
Mahkemenin, "baskı ve zulüm korkusuna yol açacak nesnel koşullar" bulunduğuna hükmettiği ve Japon hükümetinin de karara itiraz etmediği belirtildi.

Hükümet kaynağı, Temyiz Mahkemesinin kararının ardından Japonya Göçmenlik Hizmetleri Ajansı'nın, söz konusu başvurunun reddedilmesinden bu yana şahsın koşullarının değişip değişmediğini değerlendirdiğini ve "ülkesine dönmesi halinde hala baskı ve zulüm riski altında olacağı" yönünde karar verdiğini dile getirdi.