Turp, vitamin ve mineraller açısından zengin olduğundan sağlığın oldukça iyi olduğunu belirtmek için kullanılan “turp gibi” deyiminin hakkını veriyor.

Turp, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin içeriği sayesinde, sağlığın oldukça iyi olduğunu belirtmek için kullanılan “turp gibi” deyiminin hakkını veriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi; soğuk algınlığı, öksürük, bronşit gibi özellikle kış mevsimi hastalıklarından koruması, kabızlığı önlemesi ve kilo kontrolünü sağlamada etkili olması turpun faydaları arasında gösteriliyor. Faydalarından daha fazla yararlanmak için turpun taze tüketilmesi gerekiyor.

Dyt. Nilüfer Tokgöz, turpun faydaları hakkında bilgi verdi.

Turpun faydaları nelerdir?

İçeriğindeki C vitamini sayesinde turp, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir.

Haliliye Belediyesinden Aşure İkramı Haliliye Belediyesinden Aşure İkramı

Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Yüksek lif içeriği sayesinde uzun süreli tokluk hissi sağlar. Bu nedenle kilo kontrolü için idealdir.

Kabızlığa karşı faydalıdır. Kabızlık problemi yaşayanlar rahatlıkla tüketebilir.

İçeriğindeki aktif bileşenler sayesinde kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Turpun içerisinde hangi vitamin ve mineraller bulunur?

Turp;

C vitamini

Folik asit

Potasyum açısından zengindir.

Aynı zamanda yüksek oranda antioksidan aktiviteye sahip olan turp;

B6

B2 (Riboflavin)

Magnezyum

Kalsiyum kaynağıdır.

Turp nasıl tüketilmelidir?

Turpun taze olarak tüketilmesi daha fazla vitamin ve mineral alımı sağlamaktadır. Vitamin ve mineral kaybının önlenmesi için kesildikten hemen sonra tüketilmesi önerilmektedir.

Turpun yan etkileri var mıdır?

Fazla miktarda tüketilmesi bağırsak hareketlerini artırarak ishale sebep olabilir. Turpun gaz yapıcı özelliği vardır. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.

İçerdiği yüksek oksalat sebebiyle turpun fazla miktarda tüketilmesi vücutta mineral kaybına yol açar. Çünkü oksalatlar, demir ve kalsiyum gibi değerli minerallerin atılmasına neden olur.

Gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıkları olan kişiler turp tüketmemelidir.