Araç sahiplerini oldukça yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandığı beliritlerek bu gelişmeye ilişkin Resmi Gazete'de karar yayımlandığı bildirildi. Konu ile ilgili olarak yayımlanan karar ile beraber yeni dönemin başladığı ifade edilerek değişiklik yapıldığı paylaşıldı. Bu değişiklik araç sahipleri arasında devrim olarak nitelendirilirken sürücülerin 30 Eylül'e kadar yapması gerektiği de bildirildi.

SİSTEM DEĞİŞTİ

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında arabası olanlara çok önemli haberler verilirken muayene işlemlerinde değişiklik yapıldığı ifade edildi. Bu düzenlemenin işlemleri zamanında yapmaya teşvik edici durumlar olduğu bildirildi.

İŞLEMLER İÇİN TEŞVİK EDİCİ UYGULAMA

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu uygulamanın detayları paylaşıldı. Bakanlık tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada 12 Mart 2023 tarihi itibarıyla muayene işlemlerini geçirmiş olan kişiler 30 Eylül 2023 tarihine kadar muayene işlemlerini yaptırabileceği vurgulandı. Bu noktada 30 Eylül’e kadar yaptırılan işlemler doğrultusunda ise normal şartlarda her ay için %5 fazla ödeme talep edildiği biliniyordu ancak aylık olarak yei düzenleme bazında %0.75 tutarında hesaplama tarifesi uygulanacağı vurgulandı. Bundan dolayı sürücülerin işlemlerini zamanında yapması gerektiği aktarıldı.

30 EYLÜL'E KADAR SÜRESİ VAR

Araç Klimasını Çalıştırırken Mutlaka Bunu Yapın Araç Klimasını Çalıştırırken Mutlaka Bunu Yapın

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleşen yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandığı ve bu sayede yasalaştığı bildirildi. Bununla beraber 30 Eylül 2023’e kadar muayene işlemlerini tamamlaması durumunda her ay ve kesri için hesaplanması gereken %5 oran yerine kanun tarafından tasarlanan Yİ-ÜFE aylık değişim oranlarına göre hesaplanacağı aktarıldı.