Bozova Şanlıavşar Köyünde doğada bitkin halde bulunan uçan hindi yavrusu(Toy Kuşu) vatandaşların duyarlılığı sayesinde ölmekten kurtuldu.

Nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Toy Kuşlarının yavrularından birine Şanlıavşar köyünde çiftçileri tarlada rastladı. Bitkin olan Toy Kuşu yavrusunu bulan köylü, Şanlıavşar Karakol Komutanlığına verdi.

uçan hindi 4

Şanlıavşar Karakol Komutanlığı da Şanlıurfa Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ile irtibata geçerek Toy Kuşu yavrusunu Gölpınar Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi görevlilerine teslim etti.  

Doğada güçten düşmüş halde bulunan Toy Kuşu yavrusunun bakımı tamamlandıktan sonra yeniden doğal ortama bırakılacağı bildirildi.

uçan hindi2

YERYÜZÜNÜN EN BÜYÜK KANATLISI UÇAN HİNDİ KUŞLARI(TOY) 

Bu arada urfadasın haber sitesinin derlediği bilgilere göre Uluslararası sözleşmelerle tüm dünyada koruma altına alınan yeryüzünün en büyük kanatlısı toy kuşunun nesli, bilinçsiz tarımsal faaliyetler yüzünden tehlike altında olduğu öğrenildi. Türkiye’de 19 ilde yaşam alanı bulan uçan hindi kuşlarının(Toy) Şanlıurfa’da 45-50, Muş Bulanık Ovasında 150-250, Eskişehir’de 40-60, Konya-Aksaray-Ankara’da ise 83-110 arasında olduğu tahmin ediliyor.  

URFA’DA EN FAZLA CEYLANPINARDA GÖRÜLÜYORDU

Yıllar öncesine kadar Şanlıurfa’nın Ceylanpınar’da görülen uçan hindi kuşlarına artık rastlanmadığı bildirildi. Son yıllara kadar Ceylanpınar’da 45 ile 50 civarında görülen uçan hindi kuşlarının artık görülmemesi, doğal bozkırların sulu tarıma açılması, aşırı otlatma, plansız yapılaşma ve kontrolsüz ilaçlamalara bağlanıyor. 

uçan hindi 3

12 Bin Yıllık Göbeklitepe'de Moda Çekimi Yapıldı 12 Bin Yıllık Göbeklitepe'de Moda Çekimi Yapıldı

UÇAN HİNDİ KUŞLARI İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLANMIŞTI İŞE YARAMADI

Bu kuşların koruma altına alınması için geçmiş yıllarda Çevre Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Doğa Derneği bir protokol bile imzalamıştı. Protokol çerçevesinde gerçekleştirilen bir dizi toplantı ve çalışmanın ardından söz konusu kuşlar için Ulusal Eylem Planı’ hayata geçirilmişti. 

Türkiye’de en çok Güneydoğu, Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde yaşayan uçan hindilerin Türkiye’deki sayısının 2006 yılına kadar 760 ile bin 250 arasında olduğu tahmin ediliyordu. Kısa vadeli acil eylem planında mevcut rakamın korunması, uzun vadeli planda ise bu sayının 2020’de 2 bine çıkarılması hedefleniyordu.