Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetim Otoritesi tarafında Ulusal Kırsal Ağı destekleme projesi kapsamında Türkiye’deki Yerel Eylem Gruplarına yönelik düzenlenen festivalde Hilvan Yerel Eylem Grubu da katılım sağladı.

Şanlıurfa'da 12 Yaşındaki Çocuk Sulama Kanalına Düştü Şanlıurfa'da 12 Yaşındaki Çocuk Sulama Kanalına Düştü

Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı (UKAFEST) Tarım Reform Genel Müdürü ve Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Osman Yıldız’ın konuşmaları ile başladı. UKAFEST’te AB Türkiye Delegasyon Başkanı Yardımcısı Virve Vimpari, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı festivalde hazır bulundu.

Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren Yerel Eylem Gruplarının Ankara’da ilçelerini tanıtma fırsatı buldu. Hilvan Yerel Eylem Grubu da Hilvan ilçesini yerel ürünlerini tanıtmak için Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı (UKAFEST) festivaline katılım sağladı. Hilvan ilçesinin geleneksel el sanatları, tıbbi aromatik bitkileri ve yöresel ürünleri festivalde tanıtıldı.

Hilvan Yerel Eylem Grubu standına yoğun ilgi olduğunu söyleyen Hilvan Yerel Eylem Grubu Koordinatörü Yusuf YAVUZ sözlerine söyle devam etti:

“ Hilvan Yerel Eylem Grubu olarak Hilvan’ın tanıtımı için her zaman her yerde Hilvan’ı tanıtmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetim Otoritesi tarafında Ulusal Kırsal Ağı destekleme projesi kapsamında Türkiye’deki Yerel Eylem Gruplarına yönelik düzenlenen festivale katılmamız için kurumumuza davet gönderildi. Kurum olarak biz de bu davete katılım sağladık. Tarım ve Orman Bakanlığı yerleşkesinde gerçekleşen festivalde Hilvan ilçemizin geleneksel el sanatlarını, tıbbi aromatik bitkilerini ve yöresel ürünlerini getirerek tanıtımını yaptık. Özellikle doğal ürünlerin başında gelen biber, biber salçası, domates salçası, kurutmalıklar, fıstık, üzüm, badem, pekmez, pestil… vb ürünlere yoğun ilgi gördük. Standımızda sergilenen ürünlerin hepsi Hilvanlı kadınlarımızı evlerinde doğal olarak yaptığı ürünleri sergiledik. Bunun yanı sıra el işlemeli deri ürünler, bakır işlemeli ürünler ve el sanatları ürünleri de sergiledik. Ürünler doğal olunca standımız çok ilgi gördü. Ankara’da Hilvan İlçemizi en iyi şekilde temsil ettik. 

Standımızı Bakan Yardımcısı sayın Prof. Dr. Ahmet Gümen, Tarım Reform Genel Müdürü ve Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Osman Yıldız, AB Türkiye Delegasyon Başkanı Yardımcısı Virve Vimpari, Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı ve çok sayıda Ankara’lı ziyaret etti."