Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'ne yapılması planlanan 5 bin kişinin istihdam edileceği 72 Milyon Avroluk fabrika Yozgat’a kaçtı.

Şanlıurfa’da yaşadığı sorunları, siyasetçilere, mülki idare amirlere anlatan yatırımcı bir çözüm bulamayınca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan yardım istedi.  

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yatırımcıyı Yozgat’a fabrika kurması konusunda ikna etti. Bunun üzerine yatırımcı, Şanlıurfa’daki inşaatına eski parayla dört buçuk trilyon lira harcamasına rağmen yarıda bırakıp Yozgat’ın yolunu tuttu.

Şanlıurfa’nın mülki idari amirleri, siyasetçileri, OSB Müdürü, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ticaret Borsası Başkanın, Yozgat’a kaçan yatırımcı için nasıl bir çaba harcadığı ise merak konusu oldu.

Şanlıurfa’dan Yozgat’a kaçan yatırımcı ile ilgili haberi gazeteci Ömer Dodanlı gündeme taşıdı. Ömer Dodanlı köşesine taşıdığı “Uyu Urfa Uyu” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi; “Şanlıurfa'da önceki Valimiz Abdullah Erin tarafından 10 dakikada yer tahsisi yaptığı 72 milyon avroluk yatırım ne oldu da yaklaşık 4,5 milyon lira (eski parayla dört buçuk trilyon lira) yapılan masrafın ardından bürokrasi engelleri nedeniyle Yozgat’a kaçtı.  

72 milyon avroluk yatırım yani Türk parasıyla yaklaşık bir buçuk katrilyonluk yatırım Urfa yerine Yozgat'a yapılıyor. Siz uyumaya devam edin Urfa'yı yönetenler siz kafanızı kuma gömmeye devam edin.

Urfa’da Bu Tekstil Atölyesi İşçi Arıyormuş, Bulamıyormuş Urfa’da Bu Tekstil Atölyesi İşçi Arıyormuş, Bulamıyormuş

Aslında bu yatırımcı fabrika yeri kazısı yaparken birden bire OSB bir karar alıyor ve bu 72 milyon avroluk tekstil fabrikasının tam da yanına 'Bio dizel' yanıcı madde imal edecek olan bir firmaya yer tahsisinde bulunmuş. Tekstilci yatırımcı itiraz etmiş ‘Tekstil ile bio dizel yan yana olmaz’ diye.

 Ancak nafile...Alınan karar gereği bio dizel firmasına yer tahsisi yapılınca firmanın bu mağduriyeti bir şekilde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a kadar gitmiş. Hemen Sayın Oktay kendi memleketine her türlü yatırım kolaylığını sağlayarak firmayı Yozgat'a çekmiş. “