Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mehmet Altun asgari ücrete yapılan zammın iyi olduğunu piyasaya da sıcak para olarak yansıyacağını söyledi

"ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM PİYASAYA 1 AY SONRA YANSIR"

Hükümetten taleplerini ve esnafın sorunlarını urfadasın haber sitesi mikrofonlarına anlatan Mehmet Altun, “Geçtiğimiz günlerde hükümetimiz asgari ücrete iyi bir oranda zam yaptı. Yeterli olmasa da en azından bir can simidi oldu.

Asgari ücretteki bu artışla beraber önümüzdeki aylardan itibaren piyasaya sıcak para akışı olacak. Sıcak para akışı olunca da kısmen de olsa esnafa fayda sağlayacak. Bu yönden hükümetimizin bu çalışmasını olumlu buluyoruz, destekliyoruz. İnşallah ilerde daha da iyi olacak. Buna inanıyoruz.

Şanlıurfa Sınırlarında Petrol Araması Yapılacak Şanlıurfa Sınırlarında Petrol Araması Yapılacak

ASGARİ ÜCRET ARTTIĞI İÇİN ESNAF PRİM ÖDEMELERİNDE ZORLANACAK

Ancak esnafa bir zararı oldu. Zararı da şöyle; Bağ Kur ve SSK primleri asgari ücrete endeksli. Bugüne kadar hep böyle gelmiş. Bağ kur ve SSK primi asgari ücrete endeksli olduğu için Bağ Kur ve SSK primleri otomatik olarak esnafında primleri arttı. 1500-1600 ödeyen esnaflarımız önümüzdeki aydan itibaren 2200 TL civarında ödeme yapacaklar.

Her esnafın Bağ Kur priminde 600 TL artış oldu. Zaten geçmiş dönemde ödeme yapamıyorlardı. Şimdide hiç ödeyemeyecekler. Perişan olacaklar. Bu sebeple hükümetten ricamız ve talebimiz bu Bağ Kur primlerini asgari ücrete endekslemesinler. Tekrar eski duruma getirsinler.