Urfa Barosu Kadın Hakları Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Melike Satış Erdal, yaptı.

“EMİNE ŞENYAŞAR’IN YANINDA OLACAĞIZ”

627 gündür Şanlıurfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutan Emine Şenyaşar’ı ziyaret eden Şanlıurfa Barosu Kadın Hakları Merkezi Şenyaşar’ın yaşadığı mağduriyeti de dile getirdi.

Basın açıklamasını yapan Avukat Melike Satış Erdal şu ifadeleri kullandı; “627 günü aşkındır adalet nöbeti tutan Emine Şenyaşar’ın temel talebi adalet olmasına rağmen bu süreç içerisinde Emine ana onlarca kez göz altına alındı, hakkında bir çok soruşturma başlatılıp fava dosyaları açılarak adalet arayışı engellenmeye çalışılmıştır.

Büyükşehir’den Okullar Bölgesine Üst Geçit Büyükşehir’den Okullar Bölgesine Üst Geçit

Bizler bu hukuksuzluğu kabul etmiyor ve sonuna kadar Emine ananın adalet nöbetinde yanında olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”(Lütfü AYDIN'ın Haberi)

İŞTE 2 YILIN KADIN CİNAYETİ VE ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ SAYISI

Ülkemizde kadına yönelik şiddetin arttığını en temel insan hakkı olan yaşam hakkının vahşice ihlal edildiğini endişe ile gözlemlemekteyiz.
Kadına şiddeti önlemek için yasal mevzuatın yanı sıra toplumsal zihniyetinde değişmesi de çok önem arz etmektedir.

Bu bağlamda devletin çok yönlü ve bütüncül politikaların yanında mücadelenin genele yayılarak etkin kararlar yürütmesi gerekmektedir.

VERİLER KORKUNÇ!

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığının açıkladığı verilere göre 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle 300 kadın cinayeti, 2022 yılın ilk 10 ayında ise 225 kadın cinayeti gerçekleşmiştir.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre ise 2021’in il 10 ayı 325 kadın cinayeti, 175 şüpheli kadın ölümü, 2022’nin ilk 10 ayında da 282’i kadın cinayeti, 208 şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiştir.”(Lütfü AYDIN'ın Haberi)