Şanlıurfa Barosu olarak vatandaşın kullanmış olduğu oy un şeffaf ve adil bir şekilde tutanaklara yansıması noktasında ve gün boyu yaşanacak sıkıntıların çözümü noktasında hukuki destek amacıyla göreve hazır olduklarını aktaran Avukat Abdullah Öncel açıklamasını şöyle sürdürdü;

Biliyoruz ki Şanlıurfa’da uzun dönemdir toplu oy kullanımıyla ilgili ciddi şikâyetler alınmaktadır.

Biz burada 298 sayılı Seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri kanununun ilgili maddelerinin mahalle muhtarlarına ve ilgililerin bu kanunun ilgili hükümlerinin bilmemelerinden kaynaklı sorunlar yaşandığını da biliyoruz.

Başkası adına oy kullanmak başkasını oyunu kullandıktan sonra yine başka yere gidip oy kullanmak bizim uygulamada yaşadığımız en büyük sıkıntılardır.

Biz özellikle vatandaşlarımıza buradan seslenmek istiyoruz diyoruz ki sandık seçmem listesine gelmeyenler adına sahte imza atana mühür koyma parmak basmak gibi ileri bir hareketi sandığa oy atılması ve yaptırılması 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası olduğu gibi 1000 günden 5000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılıyor.  Vatandaşlarımızın bunu bilmelerini istiyoruz.

Bu eylem sandık başkan üyeleri tarafından işlendiği takdirde bahsedilen kanunda bahsedilen cezalar yarı oranında artırılıyor. Dolayısıyla bu girişimde bulunanları uyarmamız gerekiyor.

Çünkü sonuçta sizi bu yola tevessül edenler bu yönde talepte bulunanlar sizin yarın karşılaşacağınız ceza soruşturmasını bilmelerine rağmen sizi maalesef yanlış yönlendiriyorlar. Vatandaşlarımıza özellikle ricamız kesinlikle ve kesinlikle ceza soruşturması ile karşı karşıya kalmamanız adına lütfen başkası adına oyun kullanmayın.

Oyunu kullandıktan sonra ihtara rağmen sandık başından ayrılmayan veya herhangi bir müdahale telkin veya tavsiyede bulunan veya bunlara teşebbüs eden kişi 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Cebir, şiddet, tehdit ederek seçim kurullarının toplanmalarına ve görevlerini yerine getirmelerini engel olanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Usulüne aykırı olarak veya yetkisi olmadığı halde ne maksatlı olursa olsun oy sandığını değiştirenler, oy çalan kimse 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

Eğer soruşturma tehlikesi ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız sizi bu yöne iten bu yönde talepte bulunan kişilere karşı lütfen hayır deyin

Biraz önce bahsettiğim husus gerçekten çok ama çok önemli vatandaşın soruşturma tehdidi altında kalmaması adına ilimizin mahalle muhtarlarına, vatandaşlara Şanlıurfa Barosu olarak uyarımızdır. “