6 yıl önce Usta-Der ile birlikte, yapılan proje sonucunda açıklama yapan Urfa Çalışma Grubu, derenin kaderine terk edildiğini belirterek, demir yığınına dönen Karakoyun Deresi’nin, Eskişehir’de bulunan porsuk çayı gibi su akıtılıp aktif hale getirilmesini önermişti. 

Urfa Çalışma Grubu, 6 yıl önce yaptıkları bu öneriyi tekrar gündeme getirerek, 31 Mart seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mehmet Kasım Gülpınar’a sundu. 

KARAKOYUN’UN KARA BAHTI

Grup tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “

Urfa ismi 'Sulak yerde bulunan' anlamına gelen "Urhai" den gelmektedir. Tarihi kaynaklara göre Urfa adının 'su' ile bütünleştiği tartışmasızdır.
M.s 525 den bu yana akan Karakoyun deresi üzerinde birçok tarihi köprüler yapılmıştır. Son elli yıla kadar etrafında piknik yapılan, balık tutulan, yüzülen ve kente hayat  veren Karakoyun deresi zamanla kanalizasyonların bağlanmasıyla, sadece kirli suların aktığı yataklar haline gelmiştir.

1950 li yıllardan bu güne kadar, bütün yöneticilerin, bürokratların, idarecilerin vaatleri  arasında olan, defalarca projeler çizilen Karakoyun Deresi’nden temiz su akıtılması,  kayıkların yüzmesi yılan hikâyesine dönmüştür. Yapılan proje ile cazibe merkezi olacağı iddia edilen tarihi alan; demir yığınlarla
ucube halini almış, madde bağımlılarının mekânı haline gelmiş ve atıl bir durumda kaderine terk edilmiştir.

Viranşehir'de Kuyumcu Dükkanına Silahlı Saldırı: Ölü ve Yaralılar Var Viranşehir'de Kuyumcu Dükkanına Silahlı Saldırı: Ölü ve Yaralılar Var

Yanlış yapılan projeler ve uygulama maliyetleri incelenmelidir. Sınırlı kaynakların bu kadar hovardaca kullanılması ise kent suçlarına bir yenisini eklemiştir.  Roma İmparatoru Justinyen Urfa şehrinin sellerle boğuştuğunu görünce mimarlarını  göndererek Antik Daysan deresinin önüne bent yaparak güzergâhını değiştirmeyi başarmış, üzerine tarihi Su Kemeri yapmıştır. Ancak günümüzde uygulanan bu proje ile alan altı ayda
çöplük haline gelmiştir.

Tarihi yapının göğsüne hançer gibi saplanan ve demir yığınından ibaret olan ucube  projenin üzerinden İki Bakan, Altı Vali, Üç Belediye Başkanı, değişmesine rağmen, vaat edilen 763 proje arasında yer alan “Karakoyun ‘da Sandal Sefası” ile ilgili bir arpa boyu yol alınamamıştır. Eskişehir’deki porsuk çayı gibi Karakoyun Deresinden de su akıtılıp aktif hale getirilir. ise Urfa halkına güzel bir yaşam alanı sunulmuş olacaktır.

Urfa çalışma grubu ve Usta- der olarak toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla Güneydoğunun Venedik’i olacağı vaat edilen bu alanın kente kazandırılmasını bekliyoruz. "

Editör: Urfadasin Haber