Şanlıurfa-Gaziantep kara yolunun 20. kilometresinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi'nin atık suları çevrede bulunan yerleşim birimlerinde insan ve hayvan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. İçerisinde kimyasal atıkların bulunduğu iddia edilen suların, Koçören, Keberli, Güzelkuyu ve Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Cudi Deresi’nde çevre felaketi yaşanmasına neden oluyor.

Şanlıurfa'nın tek düşünce kuruşu Urfa Çalışma Grubu, kent için her seferinde bir birinden önemli görüş ve önerilerde bulunurken bu kez de 4 köy ile Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Cudi Deresi’nde yaşanan çevre felaketini gündeme taşıyıp çözüm önerisi sundu.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde(OSB)  fabrikaların doğaya bıraktığı zehirli atıkların Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Cudi Deresi’nde çevre felaketi yaşandığını hatarlatan Urfa Çalışma Grubu, 20 kilometrelik söz konusu bölgenin acilen ıslah edilmesini istedi.

OSB Arıtması ve Biyogaz tesisi atıklarının belli parametrelere uygun deşarj edilmediğinden, dere, görüntüsü, kokusu ve zehiri ile kızılkuyu yaban hayatı geliştirme sahasında çevre felaketi oluşturduğunu aktaran Urfa Çalışma Grubu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde kurulan ve işletme sayısının her geçen gün arttığı Organize Sanayi Bölgesinde gerek hayvan atıkları gerekse işletmedeki diğer atıkların çevre kirliliğini daha da artırdığı görülüyor.

Önceleri Organize Sanayi Bölgesindeki atıklar arıtma tesisinde arıtılarak çevreye bırakılıyordu.

Ancak son zamanlarda bazı fabrikaların ve yeni kurulan biyogaz tesisinin arıtmadan doğaya bıraktıkları atıklar bölgede yaşayan başta insanlar olmak üzere mera hayvanları ve Kızılkuyu yaban hayatı geliştirme sahasında doğa hayvanlarının hayatını tehdit etmektedir.

Hayvansal, bitkisel, gıda atıklarının, fabrika atıklarının doğaya karıştığı zaman kötü koku, su, hava kirliliğine, hastalık yaymasına neden olduğu bilinmektedir.

URFA ÇALIŞMA GRUBU'NUN İNSAN VE ÇEVRE ODAKLI İŞTE O ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Organize Sanayi Bölgesi atık sularının arıtılarak bırakılması kaçak bırakan fabrikaların önlenmesi ve ayrıca biyogaz tesisinin kaçak olarak atık suları için arıtma tesisinin mutlaka yapılması ve belli periyotlarla denetlenmesi gerekmektedir.

OSB ve Organize Besi Bölgesi'nde atıkların deşarj edildiği Cudi deresinin ıslah edilerek temiz su akıtılması ve yeni piknik ve mesire alanlarına dönüştürülmesini öneriyoruz.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden 23 Nisan Konseri Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nden 23 Nisan Konseri

Cudi Dereden akıtılacak temiz su bölgede yaşayan ceylanlar ile diğer yabani hayvanların su ihtiyacını karşılamış olacaktır”.

Editör: Urfadasin Haber