Türkiye’nin dane mısır üretiminde önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa’da çiftçiler açıklanan fiyatlarını yerinde buldu.

Urfa’da Bu Tekstil Atölyesi İşçi Arıyormuş, Bulamıyormuş Urfa’da Bu Tekstil Atölyesi İşçi Arıyormuş, Bulamıyormuş

Şanlıurfalı Ziraat Mühendisi çiftçi Mahmut Barut “5.700 TL / ton fiyatı Mısır üreticileri açısından sevindiricidir.” dedi.

Mısıra verilen fiyatın sevindirici olmasının gerekçesini sosyal medya hesabından dile getiren Mahmut Barut “Mısır fiyatlarıyla ilgili TMO üreticiyi serbest piyasanın eline bıraksaydı bu ürünün tonu 5000 TL’ye satılacaktı. Devlet müdahale alım fiyatını açıklayınca fiyatlar yukarı yönlü seyredecektir.  5.700 TL / ton fiyatı Mısır üreticileri açısından sevindiricidir.Serbest piyasadaki Mısır alıcıları fiyatlarını yukarı yönlü revize edecek ve bu noktada Mısır üreticisi ürününü dünya piyasalarının üzerinde bir fiyatla satacaktır.Serbest piyasada önümüzdeki günlerde Mısır ton fiyatının 6.000 tl / ton olacağını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

Bu arada insan beslenmesinde ve hayvan yemi olarak kullanılan mısır, sanayinin değişik kollarında da hammadde olarak kullanılıyor. Türkiye'de mısır üretiminde ilk üçe giren ve yıllara göre Konya, Adana illeri arasında birinci, ikinci olan Şanlıurfa’da mısır joker bir ürün olarak yetiştiriliyor.
Nişasta ve şeker sektörünün de en önemli ham maddesi olarak kullanılan mısırla ekimi Şanlıurfa’da her geçen gün artıyor.