Hiçbir siyasi partinin Siverek’te seçilecek sırada 1 aday göstermemesi ile özelde Siverek’in genel de ise tüm Şanlıurfa’nın hakkını aramak için yola çıkan Mustafa Hakkı Bucak, 32 yaşında bir genç olmasına birçok adaya fark atarak seçmenden ilgi gördü.

Mustafa Hakkı Bucak’ın Siverek’te yapılan kadınlar toplantısına yaklaşık 2 bin kadının katıldığı görülürken “ Her platformda, katıldığımız her televizyon programında kadınlarımızın ve gençlerimizin desteğinin arkamızda olduğunu ifade ettik. Kadınlar ve gençlerin yoğun ilgi göstermesi beni oldukça mutlu etti. Yapılan toplantıda bana destek çıkan kadınların yoğun katılımı ve destekleri için hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

11-2

Mustafa Hakkı Bucak, Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak’ın oğlu. Ancak baba Bucak’ın kamudaki tanınırlığı oda başkanlığı ile değil attığı siyasi adımlarla biliniyor. Mustafa Hakkı Bucak, ayrıca Bucak Ailesi'nin en bilindik isim olan Sedat Edip Bucak’ın da yeğeni. Sedat Bucak, bu seçimlerde yeğenine destek için Siverek’te meydanlara çıkmıştı.

Şanlıurfa Bağımsız Milletvekili Adayı Mustafa Hakkı Bucak neden aday olduğuna dair ve bir çok konuda görüşlerini şöyle dile getirdi;
 “Birtakım eksiklikler gördüğüm için siyasete girdim. Nedir bu eksiklikler? Urfa'da bürokrasi ve siyasetçilerin çok cılız kaldığını düşünüyorum. Yani Urfa’nın sorunlarına yeterince çözüm üretemediklerini, yeterli ve etkili olamadıklarını düşünüyorum. Ayrıca yönetenlerimizin bizim kadar donanımlı olduğunu ve mücadele ruhuna sahip olduklarını düşünmüyorum.

Onun için siyasete başladım. Sağ olsun, ailem de beni bu konuda destekledi. Aile mevzusuna gelince, gerek Osmanlı döneminde gerek Cumhuriyet döneminde ailemiz yönetici konumlarındaydı. En son Sedat Edip Bucak amcam milletvekiliydi. Ondan sonra Ali Murat Han Bucak amcam belediye başkanıydı. Ondan sonraki süreçte de babamın bir bağımsız adaylık durumu vardı.

O zaman Şanlıurfa genelinde yüzde 6,8 gibi bir oy alıp seçilememişti. Akabinde tekrar İYİ Parti’den bir başvuru durumu vardı. Ama o başvuru durumunda da listeler açıklanmadan adaylığını geri çekti. Biz dayatmaya gelebilen insanlar değiliz. Yani bunları kabul etmemiz mümkün değil. Herhangi bir konuda fikrimizin dile getirilmesi engellenecekse, orada olmamız mümkün değil. İYİ Parti’de de böyle bir süreç yaşandı ve listeler açıklanmadan biz adaylığımızı geri çektik.

“BANA DESTEK VEREN KADINLAR GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE ÇALIŞIYOR”

Ft3iACmWAAEPoHP

Ortalama bir siyasi partiden daha fazla çalışan bir kadın kolları ile 14 Mayıs 2023 seçimlerine çalışan Mustafa Hakkı Bucak “Bu kadar etkin olmanın sebebi, belki de tamamen gönüllülüğe dayanması. Annem, eşim ve çok sevdiğim arkadaşlarım, aile mensuplarım, çevremizdeki birçok insan bana destek oluyorlar. Bu kadar etkili olmasının sebebinin gönüllülük esasının işlemesi olduğunu düşünüyorum. Ses getirdiklerini de biliyorum. Sahada çok kalıcı izleri var.

"ADININ GERİ PLANDA OLDUĞU BİR ZİHNİYET, BİZİM İSTEDİĞİMİZ BİR ZİHNİYET DEĞİL"

Mahmut Tanal Gençlerle Okey Oynadı! Mahmut Tanal Gençlerle Okey Oynadı!

Kadınların geri kaldığı toplumlar, genelde gelişmemiş toplumların özelliği oluyor. Kadının olduğu yer güzelleşiyor çünkü onlar hep bizim içimizdeler, hep bizim için kıymetliler. Dediğim gibi, kadının geri planda olduğu bir zihniyet, bizim istediğimiz bir zihniyet değil.

8-1

“BAĞIMSIZLIK MÜCADELEMİZİN DAHA İYİ YERE GİDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Biz kesinlikle sahada büyük bir boşluk olduğunu görüyoruz. Bu düşüncemize dayanarak da kesin seçileceğimizi düşünüyor, ona göre planlarımızı yapıyor ve ona göre çalışıyoruz. Kendimize inanmazsak eğer seçmenimizi de inandıramayız. Bizim kendimize inancımız tam. Toplumdan da çok güzel tepkiler alıyorum. Hem genç olmamız sebebiyle hem de gösterilmiş adayların halkı yansıtmadıklarını düşündükleri için insanlar, pozitif geri dönüşler yapıyor. İnsanların hoşuna gidiyor, ilgi gösteriyorlar. İlgi gösterdikleri için de ben meselemizin, bağımsızlık mücadelemizin daha iyi yere gideceğini düşünüyorum.

15-3

“GEREKTİĞİ ZAMAN AK PARTİ İLE DE MHP İLE DE HDP İLE DE GÖRÜŞEBİLİRİM”

Bir defa şunu rahatlıkla söyleyebilirim; insanları, ülkenin de içinde olduğu şehrimizin de içinde olduğu kutuplaşma ortamından uzaklaştıracağız. İnanıyorum ki, bağımsız oluşum şehrime daha çok fayda sağlayacak. Gerektiği zaman bir görüşmeyi AK Parti ile de MHP ile de HDP ile de yapabileceğim. Önümde bir engeller grubu oluşmayacak. Partilerin ideolojileri ve duvarları olmamış olacak. Ben inanıyorum ki, bu durumda bağımsızlık hareketimiz, onları da birleştirebilecek güçte olacak. Urfa’nın menfaatleri söz konusu olduğunda, bir ortam sağlayıp Urfa’nın tüm vekillerinin tek ses olarak bir araya gelmelerini amaçlayacağım. Ve bunu da yapabileceğime inanıyorum. Türkiye çapında da bağımsız olmamdan kaynaklı, her problemi rahatlıkla dile getireceğim.

“ARTIK BU ETNİK KÖKENLİ MEVZULARDAN ÇIKMAMIZ LAZIM”

8-2

Kürt meselesidir, Ermeni meselesidir, Laz meselesidir, Zaza meselesidir, artık bu etnik kökenli mevzulardan çıkmamız lazım. Ben ‘Kürt meselesi’ demekten bile utanıyorum. Bunları doğru bulmuyorum. Ben anadilde eğitim hakkının olması gerektiğini düşünüyorum. Benzer bir uygulama İsveç, İsviçre gibi ülkelerde var. İnsanlar belirli bir çoğunluğa ulaşınca istediği dilde eğitim görebiliyorlar. Bu ülkemizde de uygulanabilir. Ama dediğim gibi, ben ülkenin böyle sivri uçlarının biraz daha yumuşatılması gerektiğini, artık daha çok bilime dayalı, teknolojiye dayalı, ileriye dönük meselelere odaklanması gerektiğini düşüyorum. Etnik, dini, mezhepsel ayrım, bunlar hiç hoşuma gitmiyor. Bunların içinde daha fazla zaman kaybetmeyip insanlara bütün özgürlüklerini tanıyıp devam edilmesi gerekiyor.

“BİLİMİ ÖNEMSİYORUM KENTTE BİR KARAR ALINIRKEN MUHAKKAK ÜNİVERSİTEYE DANIŞILMALI”

Bilim insanlarını yönetime daha çok dahil etmeyi düşünüyoruz. Nasıl diyeceksiniz? Seçildiğimiz zaman, bir karar alınırken muhakkak üniversiteye danışılmasını talep edeceğiz. Bu imar konusunda da olabilir, tarım konusunda da olabilir, teknoloji konusunda da olabilir… Bugün belediye gibi bir kurum binasını yaparken bence mutlaka üniversiteye fikir danışmalı veya vatandaşlar buna yönlendirilmeli. Dini meselelerde de böyle olmalı.”