Şanlıurfa’da her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Tarihi Urfa Kalesi, 3 yıldır ziyaretçilere kapatılı.Geçici süre ile kapatılan süre bir türlü dolmadı.

Geçmişi 1200 yılına dayanan Urfa Kalesinin girişine 3 yıl önce İngilizce ve Türkçe “Geçici Olarak Ziyarete Kapatılmıştır” tabelası asıldı. Geçici olarak denilen tabelanın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Urfa Kalesi bir türlü ziyarete açılmadı. Turizm patlamasının yaşandığı bu yıl, Urfa kalesinin gidenler söz konusu tabela ile karşılaşan yerli ve yancı ziyaretçiler geri dönüyor.

Gözden kaçırmayın

Şengör, Kutsal Kitaplara Masal Dedi Diyanet’ten Tık Yok! Şengör, Kutsal Kitaplara Masal Dedi Diyanet’ten Tık Yok!

Bu arada Mimar Bahattin Çelik sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında “Urfa’nın turizm konusunda en önemli noktalarından biri olan Urfa Kalesi 2019’dan bu yana ziyaretçilere kapalı. Arkeolojik çalışma denilerek kapatıldı. Yıllardır herhangi bir ilerleme olmadı mı? Yaz turizm sezonu açılmak üzere bir an önce kale ziyarete açılmalıdır.”ifadelerini kullandı.

Bu arada  2013 yılında Urfa Kalesi’nin giriş kapısına yakın olan duvarın bir kısmı  yıkılmış, duvarın yıkılmasının ardından restore çalışmaları başlamıştı. Yıkılan duvarın altında açılan oda şeklindeki mekanda sikke ve güllelere rastlanmıştı. 2019 yılında da daha fazla bulguya ulaşmak için kazı çalışmalarına başlanmıştı.

Öte yandan Şanlıurfa’nın 11 Nisan Düşman İşgalinden kurtulmasının yıl dönümlerinde Kalede kutlamalar için etkinlikler yapılıyor ama ziyaretçilere bir türlü açılmaması dikkat çekiyor.