Karaköprü’de bugün meydana gelen ve 1 kişi hayatını kaybettiği göçük hakkında Mimarlar Odası Şanlıurfa Şubesi açıklama yaptı. 

TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç Şanlıurfa’da  TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç Şanlıurfa’da 

Mimarlar Odası Şanlıurfa Şubesi açıklamasında “Bugün Karaköprü ilçemizde yine ihmalden kaynaklı iş kazasında bir canımızı kaybettik!
Kaza yerinde yaptığımız inceleme ve görüşmelerde, inşaat alanının kazısı sırasında göçük oluşmuş ve ŞUSKİ’ye ait bir ana su borusu patlamıştır.
Ana borudan sızan tazyikli su, inşaat temelini aşarak aşağı kotta olan başka bir yapının bahçe duvarını yıkarak mal kaybına sebep olmuştur.
ŞUSKİ ekipleri her ne kadar suyu kesmiş olsa da, tedbirsiz ve plansız bir şekilde ile patlayan boruya müdahale ettiği anda ikinci bir göçük olmuş ve bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.
Altı boşalan borunun bağlantı noktalarının en ufak bir titreşimle bile kopacağı bilindiği halde, neden askıya alınmadığını, müdahale sırasında başka bir göçük olma ihtimalini neden dikkate almadıklarını merak ediyoruz.
İnşaat alanın topografik yapısına göre yapılacak inşaatın kazı çalışmasının boruya yaklaşmak zorunda kalacağı bilindiği halde neden alan sınırında döşendiği de ayrıca sorulması gereken bir sorudur. Saatlerdir yetkililerin sessiz kalması da ihmalin ne boyutta olduğunu göstermektedir.”