Tarımsal sulamada kullanılan elektrik tüketim bedelinin desteklenmesi uygulamasının 2024 itibarıyla sona erdiği Şanlıurfa’da, sulama birliklerinin sezon öncesi belirlediği su kullanım hizmet bedellerine çiftçiler tepkili.

Sulama Birlikleri, dönüm başına ücretleri belirledi. Destekten yoksun kalan ve daha önceki ücretlerin çok üstünde bir rakam ile karşılaşan Urfalı çiftçiler, üretimi devam ettirememekten korkuyor.

Sulama Liztesi Suruç Sulama BirliğiTatarhöyük Sulama Listesi

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Sulama Birlikleri, dönüm başına ücretleriyle ilgili listeyi sosyal medya hesabından paylaşarak “Sulama birliklerinin 2024 yılı sulama fiyat listelerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Harran'da İlk Kez Gastronomi Günü Düzenlendi Harran'da İlk Kez Gastronomi Günü Düzenlendi

Sulama Birliği’nin 2024 yılına ait sulama fiyat listesi, Şanlıurfalı çiftçinin ölüm fermanıdır! 2023 yılında Sulama Birliği’ne bağlı çiftçiler, dönüm başı sulama ücreti 1900 TL olan pamuğu indirimle 950 TL’ye, aynı şekilde mısırı 950 TL’ye, dönüm başı sulama ücreti 750 TL olan buğdayı indirimle 375’ye suluyordu.

2024 yılı için belirlenen fiyata göre ise: pamuğun dönüm başı sulama ücreti, 3100 TL. Mısırın dönüm başı sulama ücreti, 3100 TL. Buğdayın dönüm başı sulama ücreti 900 TL. Fıstığın dönüm başı sulama ücreti, 750 TL. Sebzenin dönüm başı sulama ücreti, 3100 TL ve bunların hiçbirinde indirim yok. Diğer girdi maliyetleri zaten çiftçinin belini bükmüş vaziyette. Bir de üstüne pahalı sulama olunca, çiftçiye ‘üretim yapmayın’ mesajı verilmiş oluyor. Sulama birliklerinin 2024 yılı sulama fiyat listelerinin gözden geçirilmesi gerekmektedir.”ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber