Şanlıurfa’nın Suriye sınır hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir Gece Ansızın Gelebiliriz” açıklamasının ardından ısınmaya başladı.

Barış Pınarında, 4 PKK/YPG'li Etkisiz Hale Getirildi Barış Pınarında, 4 PKK/YPG'li Etkisiz Hale Getirildi

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan kaynaklar, Suriye, Rusya ve İran’ın bölgeye asker, askeri araç ve mühimmat göndermeye ağırlık verdiğini öne sürdü.
ABD, Rusya, Şam, İran, Türkiye’nin farklı taraflarda yer aldığı Suriye’de TSK’nın yakın bir zamanda operasyon düzenleme ihtimaline karşı Rus ve Suriye hükümetlerinin Suriye’nin kuzeyine asker gönderdiği öne sürüldü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan iki hafta önce Türkiye’nin Suriye sınırından 30 kilometrelik alan boyunca bir operasyon düzenleyeceğini “Bir Gece Ansızın” sözleriyle dile getirmiş ve Tel Rifat ile Menbiç’i işaret etmişti.
Urfadasın haberin edindiği bilgilere göre Tel Rifat Rusya’nın desteklediği PKK/PYD kontrolünde, Menbiç’in ise Amerika’nın desteklediği PKK/PYD’nin kontrolünde. 
Menmiç’e ABD’nin çok fazla yatırım yaptığı, Tel Rifat’da da Rusya’nın ağırlığı bulunuyor. Suriye’nin bu iki bölgede 2 barajı bulunuyor ve elektrik üretimi yapılıyor. PKK/PYD istediği an birçok bölgenin elektriğini kesebiliyor ve Suriye’yi karanlıkta bırakabiliyor. DEAŞ’ın Menbiç ve Tel Rifat’ta çekilirken elektrik üretimin yapıldığı barajlardaki teknolojik alt yapıya büyük zarar verdiği ancak daha sonra ABD’nin zarar gören teknolojiyi yenilediği öğrenildi.
Öte yandan “Devletlerin dostları ve düşmanları yoktur. Çıkarları vardır” sözünden herekle Tel Rifat ve Menbiç’in akıbetinin karşılıklı pazarlıkların sonucuna göre şekillenmesi bekleniyor.