Urfa’nın bayıltan sıcaklarında yerli ve yabancı yerli yabancı birçok turistin akın ettiği tarihi çarşılarında vantilatörler bozuk olduğu için çalışmıyor.

Şanlıurfa’nın Eyyünbiye İlçesindeki Bakırcılar, Gümrükhanı, Attar Pazarı ve ucuzluk çarşılarında vantilatörlerinin çalışmaması esnafa da zor anlar yaşatıyor. Tarihi çarşılar esnafı, belediyelere 15 gündür sorunu iletmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını belirttiler.

Urfa'da Çölkoşarı İçin Toplantı Düzenlendi Urfa'da Çölkoşarı İçin Toplantı Düzenlendi

Tarihi çarşılar esnaflarından Salahattin Çalışır “Birkaç tanesi çalışıyor diğerleri çalışmıyor. Uzun süredir böyle. Urfa’da ne çalışıyor ki bu vantilatörler çalışsın. Kimin umurunda? Urfa senelerdir böyle. Burası dünyanın en eski şehirlerinden biri. Ama Urfa sahipsiz şehir.” dedi.

Tarihi çarşılar bölgesinde çaycılık yapan Cuma Toprak ise “15 gün önce yetkilileri aradık. Kazancı pazarının ve spot pazarının olduğu yerlerde tüm vantilatörler arızalı. Bir vantilatörün verdiği serinliği hiçbir şey vermiyor. Bunun için gerekli mercilere defalarca söyledik. Ama kimse gelip bir şey yapmadı. 15 gündür sürekli arayıp söylüyoruz. Bugün geleceğiz yarın geleceğiz deyip avutuyorlar.” İfadelerini kullandı.

Sıcaklık bastırdıkça terleme oranın da artmaya başladığını hatırlatan İbrahim Demir “İnsanlarımız olsun turistler olsun esnafımız olsun çok mağdur. Belki biz esnaf olarak idare ederiz ama gelen turistler dayanamaz halde. Turistler tarihi çarşılara gelir gelmez 2 dakikada hemen kaçıyor. Çünkü çok sıcak.  Bunaltıcı bir hava var. Vantilatörler çalışmıyor ve vantilatörlerin hepsi eski. Kim olursa olsun gelip burada yarım saat 1 saat otursun. Durabiliyorsa gelsin hodri meydan.” şeklinde dert yandı.