Şanlıurfa’da 10 bin TL bağış yapana silah ruhsatı verildiği iddialarına Vali Salih Ayhan açıklık getirdi. Vali Ayhan “Bu kuyruklu bir yalandır. ”dedi.

Şanlıurfa’da silah ruhsatı için 25 bin müracaatın olduğu,  müracaatlardan 10 bin kişinin araştırma kapsamında, 10 bin kişinin müracaatının da imza aşamasında olduğu iddialarına katıldığı yerel televizyonların canlı yayında cevap veren Vali Ayhan “Bu bir yalan, hem de kuyruklu bir yalan. 3 ayda müracaat eden kişi sayısı 600 civarında. Bugün 100 yakın talebi redettim.” ifadelerini kullandı.

Urfa’da sorunları büyütmede, habbeyi kubbe yapmada özellikle bir gayret gösterildiğini ifade eden Vali Ayhan, bu durumun tedavi edilmesi gereken tarafı olduğunu dile getirdi.

“SİLAH RUHSATI VERİYORUZ, VERECEĞİZ, VERMELİYİZ. NİÇİN VERMELİYİZ”

En tehlikeli yalanın içine doğru karışmış yalan olduğu sözünü hatırlatan Vali Ayhan açıklamalarını şöyle sürdürdü; 
“Doğru olan ne? Silah ruhsatı veriyoruz, vereceğiz, vermeliyiz. Niçin vermeliyiz? Yasal şartları taşıyorsa birisi, bakın yasal şartları taşıyorsa, bir defa zorunlu olarak, zorunlu olarak kanunen alması gerekenler var. Meslek itibarıyla. Yasal olarak benim herhangi birine veriyim, vermeyeyim bir inisiyatifim yoktur. Mesela muhtarlara vereceksin, kanuni olarak. Cirosu belli bir miktarı aşanlara verilecek.

VALİNİN SİLAH RUHSATI VERMEDE TAKTİR YETKİSİ NASIL İŞLİYOR?

Sadece can güvenliğinde bir takdiri durum var. Bu takdiri durumu kanunen yetki bana verilmiş, valiye verilmiş daha doğrusu. Vali de bu durumu ilin sosyolojik durumuna göre değerlendiriyor. Bir defa yasal şartlar taşıyor mu? İşte silah almaya bir yasal engel olmayacak adli sicil kaydında. 

CAN GÜVENLİĞİ İÇİN MÜRACAT EDEN BEKARLARA SİLAH RUHSATI VERİLMİYOR

Psikolojik bir doktor raporu alacak, bazı şartları yerine getirecek, sonra bizim yanımıza gelecek. Ben de bu yasal şartlara, genel şartlara ilaveten de özel kriterler koymuşum. Nedir? Örneğin 27 yaş altına vermiyorum, bekara vermiyoruz, artı bir meşguliyeti olacak. Bir meşguliyeti olmayan, hiçbir sorumluluğu olmayana vermiyoruz. 

BİR GÜNDE 100 YAKIN SİLAH RUHSATI TALEBİNİ REDETTİM

3 ayda müracaat eden kişi sayısı 600 civarında, Bugün 100’e yakın talebi ret ettim, vermedim. Bireysel silahlanmaya ben bir defa karşı birisiyim, öyle bir kültür bende yoktur. Urfa’nın bir sosyolojik durumu var, bu konuda talepkarlar. Burada makul ölçülerde ve hassas dengeleri gözeterek takdir hakkımı da yine kamusal bir amaçla kullanıyorum.

URFA’DA RUHSATLI SİLAHLARLA SUÇ İŞLEME ORANI SIFIR

Eğitim Bir Sen, Urfa’da ilk Kez En Çetin Seçimini Yapıyor Eğitim Bir Sen, Urfa’da ilk Kez En Çetin Seçimini Yapıyor

Verdiklerimiz de aslında caydırıcı olsun diye bir şekilde veriyoruz ve Urfa’da ruhsatlı silahlarla suç işleme oranı sıfır neredeyse.

“URFA’NIN TUHAF ŞEYLERLE GÜNDEM OLMASI BASİT ŞEYLERLE UĞRAŞTIĞINI GÖSTERİYOR” 

Valilik hayatımda hiç gündem olmayan bir konunun Urfa’da gündem olması Urfa’nın tuhaf ve basit şeyleri gündem yapmasının ne kadar yapay şeylerle uğraştığını gösteriyor.”