Şanlıurfa Ziraat Oda Başkanları, pamuk üreticilerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile görüştü.

Ankara’da bir restoranda gerçekleşen görüşmeyi kendileri de çiftçi olan AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Ahmet Akay ile Zemzem Gülender Açanal sağladı.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Hilvan Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar ve Harran Ziraat Odası Başkanı Mahmut Özyavuz’un hazır bulunduğu görüşmede Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye pamuk üreticileriyse ilgili bir rapor sunuldu.
Raporda, Tarım Bakanı Kirişçi’den, çiftçinin girdi yükünü hafifletmesi istendi. 1 lira 10 kuruş olan desteklemenin 2 liraya çıkarılması talep edildi.

Enerji Maliyetleri Arttı Urfa OSB’de Üretim Durma Noktasına Geldi Enerji Maliyetleri Arttı Urfa OSB’de Üretim Durma Noktasına Geldi

Çukurbirlik’e gereken desteğin verilip makul bir fiyat açıklaması gerektiğine de işaret edilen raporda, bu şekilde çiftçileri tüccarların elin kurtarılacağının altı çizildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den, Ticaret Borsası’nın lisanslı depolarında balyalı pamuk alımının teşvik edilmesi gerektiğinin de hatırlatıldığı raporda Şanlıurfa’da elektrikle pamuk sulaması yapan çiftçinin kilogram maliyetinin 17 lira, cazibe sulama yapan çiftçilerin elektrik maliyetinin de 15 lira olduğu anlatıldı ve bu eşitsizliğe son verilmesi istendi.

Türki Cumhuriyetlerinden gelen ipliğe kota uygulandığını son zamanlarda elektriğe gelen yüzde 50 zamla birlikte birçok fabrikanın çalışmayıp durduğunu Bakan Kirişçi’ye hazırladıkları raporda anlatan Şanlıurfa Ziraat Odaları başkanları,  bir fabrikanın da durma aşamasında olduğu aktardılar.(Zeynep KORKMAZ'ın Haberi)