Şanlıurfa kent merkezine 55 kilometre mesafede, Tek Tek Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Karahantepe, 12 bin yıllık tarih toprak altında uykudan uyandı.

Şanlıurfa'da Mısır Yılanı Koruma Altına Alındı Şanlıurfa'da Mısır Yılanı Koruma Altına Alındı

Şanlıurfa Kültür Turizm İl Müdürü Aydın Aslan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “12.000 yılın ardından, “hoş bulduk”. 12.000 yıllık uykundan uyandırdık. Rahatsız ettik. Özür dileriz. Lakin anlatacağın hikaye bizim için çok önemli. Şu ana kadar toprak seni korudu. Artık biz koruyacağız. Hoş geldin, sefalar getirdin” dedi.

Bu arada Neolitik dönemin önemli yerleşimleri arasında yer alan Karahantepe'de gün yüzüne çıkarılan eserler, 12 bin yıl önce yaşamış insanların sanatsal becerilerini gözler önüne seriyor.

Karahantepe'de şu ana kadar bulunan eserlerle Göbeklitepe'de çıkarılan eserlerin birbirine benzerlik gösterdiğini ancak ayrıştığı noktalar da bulunuyor.

Karahantepe'de  insana ait betimlerin, 3 boyutlu heykellerin sayısı fazla olması dikkat çekiyor. Durum böyle olunca  Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde Karahantepe'de Neolitik İnsan Sergisi yer alıyor. Bu sergide de görülebileceği gibi çok sayıda insan başı, çifte insan başları ya da dikilitaşların üzerinde insan betimlemeleri gibi insan ögesinin sıkça işlendiği örnekler mevcut. Karahantepe, bu yönüyle Göbeklitepe ile farklılaşıyor.