Şanlıurfa’da ikinci el motosiklet alım satım pazarında son zamanlarda ilginç bir alışveriş yaşanıyor.

Parasız kalan vatandaşlar, kredi kartı ile aldıkları sıfır motosikletlerini, 2-3 bin TL düşüğe satarak paraya çevirdikleri bildirildi. 
Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Beykapısı Mahallesinde bulunan motosiklet mezatında esnaflık yapan Fadli Yıldız, vatandaşların eskiden araba almadıkları için motor aldıklarını ama şimdi motorlarını satıp paraya çevirdiklerini söyledi.

PARASIZLIK NELER YAPTIRIYOR

Fadli Yıldız Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada “Şu anda motosiklet pahalı oldu. Vatandaş kredi kartıyla motosiklet alıyor, alıyor getirip burada satıyor.  Mesela 25 bin TL’ye almış getirip burada 18-19 bin TL’ye satıyor. Tabi yakıtın litresi de 30 TL olunca motosiklet piyasası aslında durdu. Daha çok dediğim gibi. Yani kredi kartıyla motosiklet alıp paraya çevirenlerin alışverişi oluyor. 

Yakıtında 1 litresinin 30 TL’ye ulaşması piyasayı vurdu. Kimse şimdi motosiklet alıp satmıyor. Satan bir daha alamıyor. Bizimde işlerimiz çok durdu. Araç fiyatları yükseldi vatandaş ne yapıyor araç alamıyor. Bu sefer motosiklete yöneliyor ama yakıt pahalı, motosiklet de pahalı. 

Gök: "Tarlada 3 TL Manav'da 14 TL" Gök: "Tarlada 3 TL Manav'da 14 TL"

Kredi kartıyla çeken vatandaş getirip burada spot pazarında satıyor. 25 bin TL’ye aldığı motosikleti getirip 10-15 bin TL’ye de satan oluyor. Böyle yapa yapa borcunu ödemeye çalışıyor. Ama vatandaş gittikçe borçlanıyor. Kredi kartını bedava sanıyor. Yada sıfır motora 1-2 gün biniyor sonra getirip satıyor. Biz kartla çekemiyoruz. Satış yapmıyoruz.” İfadelerini kullandı.

İkinci el motosiklet pazarında esnaflık yapan Bekir Ölücak ise şunları söyledi; “Bir motosiklet 20-22 bin TL olmuş. Vatandaşlar motosiklet alırken zorluk yaşıyorlar. Yedi emin oto parkındaki motosikletleri halka sunsalar millet ondan faydalanır. Yaz mevsiminde işe gidip gelirken motosiklet kullanılıyor. Ama yakıt pahalı. “