Hür Dava Partisi haftanın gündemini değerlendirdiği toplantıda Şanlıurfa'dan 350 binin üzerinde insanın, mevsimlik tarım işçisi olarak çalıştığını açıkladı.

HDP Yönetimi STK ve Vatandaşlar İle Bir Araya Geldi HDP Yönetimi STK ve Vatandaşlar İle Bir Araya Geldi

HÜDA PAR Parti Sözcüsü Yunus Emiroğlu'nun açıklamalarında ekonomi, mevsimlik işçi sorunu, iptal edilen festivaller, anadilde eğitim ve üniversite öğrencilerin barınma ihtiyacı gibi konular ele alındı.

Parti Sözcüsü Yunus Emiroğlu, açıklamasının mevsimlik tarım işçileri kısmında “Hükümet bu sorunu ortadan kaldırmak için bir türlü istenilen iyileştirmeleri yapmadı. Sadece Şanlıurfa'dan 350 binin üzerinde insan, mevsimlik tarım işçisi olarak Türkiye'nin dört bir tarafına gitmektedir. GAP'ın önemli şehirlerinden olan Şanlıurfa'dan insanların kalkıp yine tarım işçisi olarak başka memleketlere gitmesi oldukça düşündürücüdür.
Mevsimlik tarım işçilerinin yoğunluğu Şanlıurfa başta olmak üzere Güneydoğu illeridir. Güneydoğu illeri yoksul kentler sıralamasında başta gelen illerdir. Yapılması gereken şey bu insanların kendi memleketlerinde çalışabilecekleri imkânları oluşturmaktır. Bu bağlamda GAP bir an önce bitirilmeli, Organize Sanayi Bölgelerinde üretim ve istihdam artırılarak iş imkânları sağlanmalıdır.” dedi.