Banka promosyonlarında yeni bir aşamaya geldiklerini ve 9 sendika adına açıklama yapan Vehbi Uzundağ:’’ Bizler eğitim alanında örgütlü olan 9 sendikanın temsilcileri olarak ayladır yürütmekte olduğumuz banka promosyonları ile ilgili süreçte yeni bir aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Günümüz ekonomik koşulları ve enflasyonda yaşanan yüksek seyir nedeniyle promosyon anlaşmalarının günün koşullarına uygun bir şekilde güncellenmesi elzem bir durum olmuştur. Gerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eyyübiye ve Haliliye Ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri olsun, gerekse de Halk Bankası ve Ziraat Bankası Müdürlükleri ile tüm eğitim çalışanları adına yürütmekte olduğumuz promosyon anlaşmalarının güncellenmesi süreci maalesef tıkanmış bulunmaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu Denetçiliği Kurumunun banka promosyonu sözleşmelerinin güncel ekonomik şartlara uygun hale getirilmesi için yeni bir işlem tesis edilmesi hususundaki tavsiye kararına rağmen iki kamu bankası yani Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından kamu çalışanlarının beklentilerini karşılayacak ve günün ekonomik şartlarına uygun bir güncelleme teklifi gelmemiştir.

Tüm bu gelişmeler noktasında bizler eğitim çalışanlarının örgütlü bulunduğu 9 sendika olarak bu iki kamu bankası tarafından gerçekçi ve günün koşullarına uygun bir maaş promosyonu güncelleme teklifi gelinceye kadar aşağıda belirttiğimiz eylem kararlarını almış bulunmaktayız.

1) Maaş ve ek ders ücretlerimizi aynı gün diğer bankalara aktarıyoruz,

2) Bu iki bankadaki mevduat hesaplarımızı kapatıp diğer bankalara aktarıyoruz,

3) Bu bankalara ait kredi kartlarımızı kullanmıyor ve iptal ediyoruz,

4) Açık hesap (avans hesaplarımızı) kapatıyoruz,

5) Otomatik ödeme talimatlarımızı iptal ediyoruz,

6) Yatırım ve bireysel emeklilik hesaplarımızı diğer bankalara taşıyoruz,

7) Her hafta bu bankaların önünde kitlesel basın açıklamaları yapacağız,

Şanlıurfa’da Böyle Bir Deprem Hiç Yaşanmamıştı! Şanlıurfa’da Böyle Bir Deprem Hiç Yaşanmamıştı!

8) Sosyal medya üzerinden bu iki kamu bankasının kamu çalışanlarına tutumunu protestoya yönelik etkinlikler düzenleyeceğiz.

İki kamu bankası tarafından biz kamu çalışanlarına reva görülen bu durumu kınıyor, bahsi geçen protokoller çerçevesinde maaş ödemesi alan üyelerimiz' ve tüm kamu çalışanlarını eylemlerimiz konusunda güçlü bir desteğe davet ediyoruz’’ dedi.