Şanlıurfa’da askerlik yapan Ordu’nun Altınordu ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki Şafak Deliçakar, günde 90 ile 120 bardak çay içiyor.

5. Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı Kapılarını Açtı 5. Ulusal Şanlıurfa Kitap Fuarı Kapılarını Açtı

Hayatının çay içmeden devam ettiremediğini söyleyen Şafak Deliçakar, cebinde poşet çay ile dolaşıyor.

“ASKERDE 80 DAKİKADA 11 DEMLİK ÇAY İÇTİM”

Askerlik yıllarının başlarında istediği zaman çay içemediği için sorunlar yaşadığını dile getiren Deliçakar, bir keresinde komutana "Çay içmeden duramıyorum" dediğini, daha sonrasında da komutanın kendisini yemekhaneye yolladığını anlatarak, “En enteresan anılarım askerlik yıllarında oldu. Askere gittiğimin ilk iki günü hiç çay içemedim. Üçüncü gün sabah kalktım sabah koşusu yapmadım. Çavuşlar, astsubaylar itikleye itikleye startı geçmemi bekliyorlardı. Üçüncü gün içtimaya çıktık. İçtima bittikten sonra 'komutanım bir maruzatım var' dedim. 'Söyle' dedi. Ben de 'çay bağımlısıyım. Çay içemediğim için sabah sporda koşu yapamadım, acil çay içmem gerekiyor' diye söyledim. Tir tir titriyorum, elim ayağım tutmuyor. Komutanım bana 'sen benimle dalgamı geçiyorsun' diyerek kızdı.

'Hayır komutanım' dedim tüfek de elimden düştü düşecek, o dereceye geldim. Komutan yanına bölük çavuşunu çağırdı, 'al bunu dedi yemekhaneye götür, içebildiği kadar çay içsin. Sonra yanıma getir' dedi. 80 dakikada orta boy 11 demliği bitirdim. Kurumuş toprak gibiydim bana bir can geldi, nefes geldi. Geldim içtima alanında bir tekmil verdim. Bölük çınlıyordu, o derece kendime geldim” dedi.

Askerlik anılarının bir diğerinde ise görev sırasında miğferinin içerisinde çay demlediğini ifade eden Deliçakar, “Usta birliğini Şanlıurfa’da yaptım. Her 3 ayda bir Mardin’in Mazıdağı ilçesinde tatbikata gidiyorduk. Ben şarjör yerlerinin altını poşet çay ile dolduruyordum. Derin bir çukur kazdım, başımdaki miğferi çıkardım mataradaki asker arkadaşlarımın sularından miğfere döktüm ve orada suyu kaynattım. Poşet çayları içine attım. Nöbetçi komutan beni yakaladı. Çay içerken 'nasıl yaptın bunu' dedi. Ben de anlattım” diye konuştu.