Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin beraber düzenlediği Badem Hasadı Şenliği doğaya 20 keklik salınarak başladı.

Hilvan’ın Çakmaklı Köyünde gerçekleşen Badem Hasadı Şenliğine MHP Şanlıurfa eski milletvekili Muzaffer Çakmaklı ev sahipliği yaptı. 
Şanlıurfa’da ilk kez gerçekleşen Badem Hasadı Şenliğine çok sayıda çiftçi de katıldı. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, şoförlüğünü yaptığı traktöre takılan özel aparatla badem ağaçlarını silkeledi. Modern tarım araç ve gereçlerinin yanı sıra işçiler tarafından elle de toplan badem ağaçlarında bu yıl rekoltenin düşük olduğu görüldü.

Eyyübiye Belediyesi'nde Maaşlara Yüzde 75 Zam Eyyübiye Belediyesi'nde Maaşlara Yüzde 75 Zam

89a0a637-7bef-4a1c-be80-c0d99fc5ec2c
Tarımsal üretimi artırmak ve ürün çeşitliliğini sağlamak amacıyla Badem Hasadı Şenliğine katılan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay, Mehmet Ali Cevheri, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, Hilvan Belediye Başkanı Ali Aslan Bayık, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat,  Zıraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu’nun, doğaya birlikte bıraktıkları keklikler şenliğe renk kattı.
Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan “Şanlıurfa’mız tarım ve hayvancılıkta lokomotif şehirlerden bir tanesi. Neredeyse her hafta başka bir ürünle hasat günü yapıyoruz. Şanlıurfa her geçen yıl badem üretimindeki payını da artırıyor. İklimi ve coğrafyası buna çok uygun. Yetiştirdiğimiz ürünlerimizin işlenmesine yönelik de sanayi tesislerimiz bulunuyor. Bu çeşitliliği artırarak üretici kardeşlerimizin gelirlerini daha da artırmalarını bekliyoruz. Emek sizden, destek bizden, bereket de Allah’tan olsun; hasadımız bol bereketli olsun.” dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de kente has Şanlıurfa bademinin tadının ve aromasının çok özel olduğunu söyledi.

badem1

Bu arada Badem Hasadı bir çok yörede Temmuz, Ağustos ayında başlarken Şanlıurfa’da Eylül ayında başlıyor. Ağaçta olgunlaşan meyvelerde yeşil kabuk çatlar ve kısmen kuruyarak renk değişimi meydana gelir. Bu durumda yeşil kabuğun meyveden ayrılması kolay olur (Kavlatma). İşte bu zaman, hasat zamanı başlıyor.