Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı tarihi çarşılar bölgesinde Veli Bey Hamamında vatandaşlar şifayı sülükte arıyor.

Bazı vatandaşlarda son 7-8 yıldır Attar Pazarında satılan üniversite laboratuvarlarında elde edilen sülüklerden satın alarak migren, dizlerde kireçlenme, bel fıtığı gibi rahatsızlıklarda kullanıyorlar. 

Harran Üniversitesi'nde Hastadan 9 Santimlik Kist Çıkarıldı Harran Üniversitesi'nde Hastadan 9 Santimlik Kist Çıkarıldı

Bu hastalardan biri de Şanlıurfalı İbrahim Halil alkan. İbrahim Halil Alkan, 15-20 yıldır sülük tedavisi ile şifa aradığını söyledi.

Cilt hastalıklarından migrene, karaciğer hastalarından romatizmalı rahatsızlıklara kadar sağlık sorunlarından muzdarib olanların tedavisinde kullanılan sülük satıcısı Ahmet Yavuz ise “Yaklaşık 6-7 yıldır sülük satıyorum. Eskiden sezonluktu. Şimdi her mevsim var. Sülüğü bel fıtığı tedavilerinde kullanan da var. Diz kapağı kireçlenmesinde kullanan da var. Sülük kullanan vatandaşlar, internette araştırıp uzman doktor kontrolünde kullanmalarında yarar var.” dedi.

SÜLÜĞÜN TANESİ 25 TL’DEN SATILIYOR

Sülük fiyatlarının bu yıl uçtuğunu söyleye Attar Pazarında sülük satıcısı Ahmet Yavuz, tanesinin 25 TL olduğunu belirtti. Sülüğün doğal hacamat olduğunu anlatan Ahmet Yavuz, sattıkları sülüklerin doğal ortamda yetişen sülükler olmadığını üniversitelerde laboratuvar ortamında geliştirmiş sülükler olduğunu dile getirdi.