Şanlıurfa’nın tekstil atölyesi sahibi Selami Demir,” Şanlıurfa Türkiye’nin en genç işsiz nüfusuna sahipken biz işçi bulamıyoruz” dedi.

Bunu 8 yıllık Urfa’da ki tecrübesiyle söylediğini belirten Selami Demir, işçi bulamamalarının çeşitli nedenleri olduğunu şöyle sıraladı; “Urfa’da ki temel anlayış ihtiyacı olduğu zaman çalışmayı düşünüyorlar. Oysa çalışma hayatı bir bütündür. İnsanların geleceğine yönelik en büyük garantisidir ama geleceğe yönelik kaygısı olmadığı zaman kısa vadeli çalışıyorlar. Bizde sıkıntı yaşıyoruz.

Biz yaklaşık 80/90 kişiye istihdam sağlıyoruz ama 1000 kişi içinden bunları seçtik. Bunun için efor sarf ediyoruz . Çünkü yaptığımız yatırımlar, verdiğimiz sözler var. 

"KALİFİYE ELEMAN KENDİNİ DEV AYNASINDA GÖRÜYOR"

Urfa’da kalifiyeli elaman kendisini dev aynasında görüyor.  3/5 ay çalışmaya geliyorlar ama normal şartlarda ya tarlası okul için yardım elektrik yardımı alan insanlar bunlara bel bağladıkları için çalışmıyorlar.

"URFA’DA BU MANTALİTE OLDUĞU SÜRECE KALKINAMAZ"

Kendini yormadan hayatını devam ettirmek istiyorlar. Gaziantep’teki mantalite Urfa’da yok. Urfa’da bu mantalite olduğu sürece kalkınması mümkün değil. Dışarıdan gelen bir firmanın gelip Urfa’da fabrika açıp çalışacak insan bulması imkansız.”dedi.
Bir başka tekistil atölye sahibi Nazım Karataş ise “Urfa’da aslında eleman çok ama kalifiye olarak düzenli olarak çalışacak eleman yok.

“URFA’DA İŞE GİRENLER 3-5 AY ÇALIŞIP AYRILIYOR SONRA BİR DAHA İŞE GİRMEK İÇİN GELİYORLAR”

Urfa biraz daha rahatına alışkın olduğu için yerlisi için söylüyorum. Ben genel anlamda Urfalılar bir süre çalıştıktan sonra biraz rahat ettikten sonra iş beğenmiyorlar çıkış yapıyorlar.
 3/5 ay sonra tekrar gelip ihtiyacım var deyip çalışmak istiyorlar. Bunu sürekli tekrar edip duruyorlar. Bu da düzeni bozuyor, istikrarı bozuyor. Düzenli çalışmadıkları için güvenemiyoruz. 

Çin’den Fırat Nehri’ne Göç Eden Sazan Balıkları Kurtarılacak Çin’den Fırat Nehri’ne Göç Eden Sazan Balıkları Kurtarılacak

"URFA’DA İŞÇİLER İSTİKRARSIZ ÇALIŞIYOR"

Başka yerlerde bu işi yıllarca yaptım. Böyle Urfa’daki gibi bir sistem yok. İnsanlar işlerine sadık hafta içinde düğün yaparlar hiç umurlarında olmaz. Ama Urfa’da böyle değil. Nasıl olur bizim planlamamız var çalışmamız lazım. Olur mu diyoruz. Düğünümüz var diyor. Hayat duruyor, iş yapmıyorlar, düğüne odaklanıyorlar. Bundan dolayı mustaribiz.

İşçinin yok olduğundan dolayı değil istikrarsız işçilerin olduğundan dolayı iş yok diyorlar. Genellemeye vurursan işçi var ama düzensiz işçiler var. Belli bir zamandan sonra ağa paşa kesiliyorlar.” ifadelerini kullandı.   (Lütfü AYDIN'ın Haberi)