Şanlıurfa’da kırmızı ışık ihlali sonucu 17 yaşındaki Ahmet Çetin Genç’in ölümüne neden olan polis Fırat Sönmez'e, 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme, “Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması”na karar verdi. 

DSİ Urfa’da, Kura Çekimiyle İşçi Aldı! İşte Alınan İsmimler DSİ Urfa’da, Kura Çekimiyle İşçi Aldı! İşte Alınan İsmimler

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi Adliye kavşağında, 31 Aralık 2020’de kırmızı ışık ihlali sonucu çarptığı motosikletteki 17 yaşındaki Ahmet Çetin Genç’in ölümüne sebep olan polis Fırat Sönmez ile motosiklet sürücüsü M.K. adlı çocuk hakkında “Taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçundan açılan davanın karar duruşması Şanlıurfa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

 Duruşmaya sanık polis Fırat Sönmez ve avukatı katılmazken, motosiklet sürücüsü M.K. adlı çocuk ve Ahmet Çetin Genç'in avukatı Vedat Mayda duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmaya Genç'in babası Mehmet Genç ve Avukat Selin Çetiner ise Mersin Adliyesi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.  
Duruşma bir önceki celse verilen mütalaanın okunmasıyla başladı. Ahmet Çetin Genç'in babası Mehmet Genç,  duruşmada bir önceki ifadelerini tekrarladı.  

Avukat Vedat Mayda ise duruşmada olayın “olası kast” ile meydana geldiğini polis memurunun birden fazla kusuru bulunduğunu savunarak sanığın cezalandırılmasını istedi.

POLİSE 4 YIL 5 AY 10 GÜN CEZA 

Esasa ilişkin savunmaların ardından mahkeme kararını verdi. Mahkeme, polis Fırat Sönmez'e,  “Taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçu yönünden suçun işleyişi, taksire dayalı kusurun yoğunluğu, asli kusurlu olarak bir kişinin ölümü, bir kişinin yaralanmasına neden olduğu için 4 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca, sanığın kırmızı ışıkta geçerek eylemi “bilinçli taksirle” işlediğine kanaat vererek, 3'te 1 oranında artışla cezayı 5 yıl 4 ay 10 güne çıkardı. Sanık polis Sönmez'in sabıkasız geçmişi nedeniyle cezada “iyi hal indirimi” uygulayan mahkeme, 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ancak hükmün açıklanmasını geriye bırakmaya karar verdi.

NE OLMUŞTU? 

Bu arada Şanlıurfa Adliyesi yakınlarında 31 Aralık 2020 tarihinde arkadaşı Müslüm Koçoğlu ile birlikte plakasız motosikletle seyir halindeki olan Ahmet Çetin Genç, motosikletli polis ekibiyle çarpışmıştı. Kazada, bir polis memuru ile motosiklet sürücüsü M. K. ve Ahmet Çetin Genç yaralanmıştı. Kazada ağır yaralanan Ahmet Çetin Genç, Mehmet Akif İnan Devlet Hastanesi’nde 74 gün yoğun bakımda tedavi gördü ancak kurtarılamayarak ölmüştü. Kaza sonrası ailesi Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek dava açmıştı.