Türkiye genelinde ilk kez "çök-kapan-tutun" tatbikatı, bugün saat 18.57'de yapıldı. Tatbikat, Şanlıurfa'da da Arkeoloji Müzesi Önünde başarıyla gerçekleştirildi

Tatbikat, vatandaşlara, SMS bildirimi, Hayati Uyarı Bildirimi, cami ve belediye hoparlörlerinden, televizyon ve radyo kanallarından bilgilendirmelerle başladı. Tatbikat kapsamında, mesajın duyulmasıyla Şanlıurfalılar,  güvenli görülen bir yerde, sağlam bir nesnenin yanında ve altında çöktüğü görüldü.

Sırtları, pencerelere dönük şekilde kapananlar baş ve boynuna cisim düşme ihtimaline karşı korundu. Sarsıntı sona erene kadar, yatak veya oturma grubu gibi ağır ve büyük eşyalara tutunup bekleyen Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ve İl Protokolü, müze önünde kurulan AFAD çadırları içersinde tatbikata katıldı. 

Urfa’da Fünye İle Patlatılan Şüpheli Paket Boş Çıktı! Urfa’da Fünye İle Patlatılan Şüpheli Paket Boş Çıktı!

12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin yıl dönümü dolayısıyla  gerçekleştirilen tatbikatla ilgili Şanlıurfa Valiliği yaptığı açıklamada "Tüm Türkiye'de eş zamanlı yapılan deprem tatbikatı ilimizde de saat 18:57'de vatandaşlarımızın katılımlarıyla gerçekleştirildi." denildi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise yaptığı açıklamada "Ülkemizde eş zamanlı yapılan deprem tatbikatımızı gerçekleştirdik. Doğal afetler hep vardı, hep de olacak. Hayatın bir gerçeği olan afetlere karşı tedbir almak bizleri ve sevdiklerimizi yaşama bağlar. Alacağımız tedbirlerle, yaşama sımsıkı bağlı kalalım."dedi.