Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çok kapsamlı bir Tüberküloz -Verem Laboratuvarı kuruluyor.  

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulumu son aşamada olan Biyogüvenlik Düzeyi-3 Tüberküloz Laboratuvarını ziyaret eden Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm, Şanlıurfa ili ve ilçelerindeki tüm Kamu Hastaneleri, Verem Savaş Dispanserlerine ve çevre illere hizmet vereceğini söyledi.

Hizmete girecek olan Laboratuvarda yayma, Tüberküloz Kültürü,  Tür ayrımı, İlaç duyarlılık testleri ve PCR işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli tüm olanakların mevcut olduğunu belireten Mehmet Gülüm;

 “Yakın zamanda hizmete girecek olan Tüberküloz Laboratuvarı bölgeye hitap edecek, il dışından numuneler ilimize gelecek, hizmete girecek olan laboratuvar sayesinde daha önce verem savaş dispanserlerinde alınan numuneler il dışına gönderiliyordu.
Yeni kurulacak olan bu laboratuvarımız sayesinde artık Tüberküloz numuneleri burada çalışılacak. Tüberküloz teşhisi için gerekli olan Yayma ve PCR test sonuçları 24 saat içerisinde raporlanacaktır” dedi.

Halk arasında ” verem” olarak bilinen Tüberküloz hiç belirti göstermeden ilerleyen sinsi ve günümüzde hala ölüme neden olan bir hastalık olduğunu aktaran Mehmet Gülüm, solunum ve damlacık yoluyla bulaşan Tüberküloz bakterisinin bulaştığı kişinin bağışıklık sisteminin en zayıf anını beklediğini hatırlattı. Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm, Tüberkülozun kesin tanısı alınan balgam numunesinde bakteri aranmasıyla yapıldığını vurguladı.

Şanlıurfa’da Pankreas Hastalığında Yeni Tedavi Şanlıurfa’da Pankreas Hastalığında Yeni Tedavi

 Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyolog Uzm. Dr. Hakan Özturhan da yaptığı açıklamada “Laboratuvarımızda sıklıkla akciğeri tutan kronik bir enfeksiyon olan Tüberküloz hastalığının gerek boyama, gerek kültür, gerek ilaç duyarlılık testleri ve moleküler testlerinin taramaları son teknoloji cihazlarla yapılmaktadır.

Laboratuvarımızın kurulum aşamasından itibaren bize destek veren İl Sağlık Müdürümüz bugün laboratuvarımız da ziyaretlerde bulundu. Laboratuvarın son ayıyla ilgili kendilerine bilgiler verdik. Laboratuvarın kurulumunda bize destek olan emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı.