Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli aileler için 2 bin 500 ucuz konutun yapılacağının müjdesini verdi.

Akçakale’de Petrol Aranacak İddiası  Akçakale’de Petrol Aranacak İddiası 

Büyükşehir Belediye Başkan Zeynel Abidin Beyazgül, “Şanlıurfa Kuzey Şehir” konut projesiyle Şanlıurfa’da büyük bir konut hamlesi başlatacaklarını söyledi. 
Beyazgül düzenlediği basın toplantısında Aşık - Öğütçü bölgesinde ilk etapta 2 bin 500 konut yapacaklarını aktardı.

BİNALAR 6 KATLI, DAİRELER 2+1, 3+1 ŞEKLİNDE OLACAK

Projenin meclisten geçtiğini belirten Başkan Beyazgül, “Şanlıurfa Kuzey Şehir Konut Projesi uzun süredir bürokratlarımızın yaptığı çalışmalar neticesinde meclisimize geldi meclisimizden geçti. Burada asıl amacımız ilk etapta 2 bin 500 adet konutu Kuzey Şehir dediğimiz Aşık - Öğütçü’de yapmak. Buradaki tapuların önemli bir kısmı da belediyemiz bünyesine geçmiş oldu.

Bu konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla da istişarelerde bulunduk. Yapılacak binalar 6 katlı olacak. Yüzde altmış yeşil alana yer ayrıldı. 120 dönüm de üniversiteye yer ayırdık. Meclisimizden karar çıktıktan sonra uygulamaya geçeceğiz ve halkımızdan talep toplayacağız. Bölgede 2+1, 3+1 gibi ucuz konutlar yapacağız. Yer belediyemize ait olduğu için yapım işini de belediyemizin BELTAŞ şirketine havale edeceğiz.

Böylelikle bir uydu kent oluşturacağız. Sonuçta bu uydu kent ile ilgili TOKİ ile de görüşmelerimiz devam ediyor. TOKİ de aynı şekilde devam ederse 25 bin konutluk bir şehir olacak. Her hanede yaklaşık 4 bireyin olduğunu varsayarsak 100 bin kişilik bir şehir kurmuş olacağız.

Bu projeye Şanlıurfa’nın ihtiyacı vardı. Uzun süredir Şanlıurfalı hemşehrilerimle görüştüğüm zaman konut ihtiyacının çok önemli bir safhaya geldiğini gördük. TOKİ de Şanlıurfa’da Temmuz ayında 2 bin konutun ihalesini yapacak. O konutlar da tamamlanırsa devam eden etaplarla birlikte Şanlıurfa’nın konut ihtiyacını gidermeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.