Çünkü önceden altın takmak bu kadar lüks değildi, şimdi bütçeyi sarsıyor, sarsıntısı aylarca da devam ediyor. “Artık kimseye altın takacak halim kalmadı." sözleri en az yatırım danışmanları kadar altın piyasasına hakim, ekonomistlere taş çıkaracak yorumlar ve analizler yapan teyzelerimize ait. 
Hem evlenecek çiftleri hem de yakın akraba ve arkadaşlarını yakından ilgilendiren takı konusu özellikle düğün sezonunda her daim gündemimizdeki konuların en üst sırasında yer alıyor. Yakınlık derecesine göre gelin ve damada ne takılacak sorusu artık yerini “Altın Fiyatları çok arttı, bir düğün daha kaldıracak halim kalmadı, para taksam ya da hediye alsam olur mu?"  sözlerine bıraktı.

"Yıllar önce kim ne taktı, kaç liraydı" sorularının cevaplarını hafızalarına kazıyan düğünde takılan takılar bazı Şanlıurfalı aileler için çok önemli bir mesele. Gelin ve damat tarafının kavgaları, siz daha az taktınız biz çok taktık diye yapılan yarışlar, hatta boşanmalara kadar giden hazin hikayeler var.

Geçtiğimiz günlerde bu hikayelere maalesef bir yenisi daha eklendi. Şanlıurfa’da bir düğünde "Ben sana yarım taktım, sen niye bana çeyrek taktın?" diye iki aile arasında tartışma çıktı. 

Düğünlerde akraba, eş dost, arkadaşlar tarafından takılan takılar sırası geldiğinde bu kişilere aynı değer karşılığında geri takılmak isteniyor ama altın fiyatları o kadar dalgalı ki yıllar önce size gelen altının aynısını geri takmaya kalktığınızda bütçenizi oldukça sarsabiliyor. Altın ve yatırım uzmanları size yıllar önce takılan altının bugünkü karşılığının o yılki değer ile aynı olmadığını söylüyor. Örneğin 10 yıl önce size düğünde takılan yarım altının bugünkü karşılığı yarım altın değil. 

10 YIL ÖNCEKİ YARIM ALTININ KARŞILIĞI BUGÜN NE?

10 yıl önceki yarım altının karşılığı bugün 0.30 gramlık 22 ayara tekabül ediyor ama standart basılı altın olarak 0.25 gram yani bir gramın dörtte birine karşılık geliyor. Onu da bugünkü fiyatı 250 TL. Şimdi ancak sıfır yirmi beş gram götürebiliyorlar.

10 YIL ÖNCEKİ ÇEYREK ALTININ KARŞILIĞI BUGÜNKÜ KARŞILIĞI NE?

10 yıl önceki çeyrek altın karşılığı şu anda yok. Çünkü 10 yıl önce çeyrek altın 150 TL idi. Şu anda bu değerde bir altın söz konusu değil.

5 YIL ÖNCEKİ YARIM ALTININ KARŞILIĞI ŞİMDİ NE?

5 yıl önceki yarım altının fiyatı 475 TL. O da şu anda 22 ayar 0.50 grama yani yarım grama tekabül ediyor.

5 YIL ÖNCEKİ ÇEYREK ALTININ KARŞILIĞI ŞİMDİ NE?

5 yıl önceki çeyrek altının karşılığı 0.25 grama tekabül ediyor.
10 gram bileziğe karşılık kaç Gram Altın takmalıyım?
10 yıl önce 10 gram bir bileziği 950 TL’ye alabiliyordunuz. Şimdi bu miktarla yaklaşık 1 gram 22 ayar altın alınıyor.